Arkansas’ın En Uzun Evli Çifti Birlikte Geçirdikleri 84 Mutlu Yıl İçin Tanrı’ya Şükrediyor

(Arkansas Aile Konseyi’nin izniyle); İç kısım: (Kathy Whiteside-Sims’in izniyle)

Tam 84 yıldır evli olan sevgi dolu bir çift, zamana meydan okuyan mutlu ve sevgi dolu ilişkileriyle hem kendi eyaletleri Arkansas’ta hem de ülke çapında manşetlere çıkıyorlar.

98 yaşındaki Arwilda Whiteside ve 102 yaşındaki kocası Cleovis, aynı Arkansas ilçesinde doğmuş ve birbirlerinden birkaç kasaba uzakta yaşamışlardır. İlk kez, sırasıyla 9 ve 13 yaşlarındayken sokakta tesadüfen karşılaşmışlardır.

Bugün Arkansas, Pine Bluff’ta yaşayan çift 84. evlilik yıldönümlerini kutladılar ve seksen yıllık birliktelikleri için Tanrı’ya şükrettiler.

Bayan Whiteside The Epoch Times’a “Sırrımız İncil” dedi. “İncil okumadan yatağa girmiyorum.”

Bay ve Bayan Whiteside. (Arkansas Aile Konseyi’nin izniyle)

Bir Ömür Boyu Birliktelik

Bay Whiteside’ın üvey kardeşi Elmo, çifti ilk kez bir araya getiren kişiydi. Elmo zihinsel engelliydi ve ergenlik çağındayken sık sık kızların yanına koşar ve ellerini tutardı. Bir gün annesinin ayak işlerini yapan ve o zamanlar 9 yaşında olan Bayan Whiteside, Elmo’yu sokakta gördü ve bir arkadaşının “korumak için kardeşine koşması” tavsiyesine kulak verdi. Meğer doğruca müstakbel kocasına koşuyormuş.

Çiftin kızı 74 yaşındaki hemşire Kathy Whiteside-Sims, o sırada 13 yaşında olan Bay Whiteside’ın bir gün onunla evleneceğini söylediğini belirtti.

Ancak çocukken tanıştıkları tek an bu değildi. Kaderin cilvesine bakın ki, çift okulda da aynı sınıftaydı ve Bayan Whiteside onun yaşça önündeydi.

Müstakbel karısına verdiği değeri kanıtlamak için Bay Whiteside, bir keresinde ona, 40 sent biriktirmek için çalıştığı bir kilise etkinliğinde kutulu bir akşam yemeği almıştı.

Whiteside-Sims, “Onun karısı olmasına karar vermişti, onunla evlenecekti ve gerçekten de sekizinci sınıfı bitirdiğinde evlendiler” dedi.

Biri 17 diğeri 13 yaşında olan Bay ve Bayan Whiteside, 24 Temmuz 1939’da Whiteside ailesinin 80 dönümlük çiftliğinde gece geç saatlerde, karanlığın örtüsü altında dünya evine girdiler. Bir fırtına düğün günlerini sekteye uğratmış ve sonuç olarak papaz geç saatlere kadar gelememişti.

Bayan Whiteside 19 yaşında, oğulları Cleovis Jr., James ve Willie ile birlikte (Kathy Whiteside-Sims’in izniyle)

Bir Hayat İnşa Etmek

Yeni evliler, ortak çiftçi olarak çalışmak üzere yakındaki Pettigrew Çiftliği’ne taşınmadan önce, bir süre aile çiftliğinde çalıştılar. Bay Whiteside 1941’de Pearl Harbor saldırısından sonra askere alındı. Dört yıl sonra dönene kadar eşinden ayrı kaldı – yıllar boyunca tek ayrılıkları buydu -.

Onurlu bir şekilde terhis olduktan sonra, G.I. Bill kapsamında Pine Bluff’taki Arkansas Ziraat, Mekanik Koleji’ne oto mekaniği okumak için başvurdu ancak ev telefonları ve internetin olmadığı bir dönemde, ailesine kabul edildiğini bildirmenin hiçbir yolu yoktu.

“Onu o gün kabul ettiler ve o gün okula başlaması gerektiğini söylediler. Eve geri dönemezdi,” diyor çiftin kızı. “Babama ne olduğunu neredeyse iki hafta sonra öğrendiler.”

Bayan Whiteside 1945 yılında 20 yaşındayken. (Kathy Whiteside-Sims’in izniyle)

Genişleyen ailelerini Pine Bluff’a taşıdıktan sonra Whitesides, kırsal bir bölgede 5 dönümlük bir arazi ve çocuklarının iyi bir okula gidebilmesi için şehirde bir mülk satın aldı. 1970 yılında daha fazla arazi satın aldılar ve yeni bir ev inşa ettiler.

Bayan Whiteside-Sims dedi ki: “[Annem] çoğunlukla evde oturan bir eşti. İlk taşındıklarında babam okuldayken o da çalışıyordu. Bir restoranda çalışıyorlardı. Annem menüyle ilgilenirdi, babam da aşçı olarak çalışırdı.”

Bay Whiteside’ın çok sayıda işi vardı. Piyano çalmış, kuru temizlemecilik yapmış, terzilik yapmış ve ellili yılların başında Pine Bluff Arsenal’de üniversiteye kadar çalışmış, daha sonra ustabaşı olmuştur. Arkadaşlarından biri ölümcül bir kaza geçirdikten sonra işten ayrılmış ve 65 yaşında emekli olana kadar güvenlikte teğmen olarak çalışmıştır.

Bayan Whiteside da aynı derecede yetenekliydi.

Şapkalar ve bebekler yapıp sattı, çocuklarına dikiş dikmeyi öğretti ve “mükemmel bir aşçıydı”. Her ikisi de iyi tütün saran karı koca, aynı zamanda Jefferson İlçesi Usta Bahçıvanları olarak adlandırıldı.

‘Büyük Mutlu Bir Ev’

Altı kız ve altı erkek olmak üzere 12 çocuk sahibi olan çift, ömür boyu kilise korosunun üyesi olarak kilise müziğiyle kuşatıldı. Bayan Whiteside, “Çocuklarımız için Tanrı’ya çok minnettarız,” dedi.

Bayan Whiteside-Sims, “Bizim evde her Pazar kiliseye gidilirdi,” dedi. “Oraya ilk giden bizdik, çünkü kiliseyi babam açardı ve büyük olasılıkla en son biz ayrılırdık çünkü kiliseyi o kilitlerdi.

“Tanrı’ya olan inançlarını, cümle alemden tek bir kişiye kadar ne kadar verici olduklarını, evimize gelip bizimle yaşayan insanların sayısından anlardınız. Pine Bluff’taki üniversiteye gitmek için gelip bizimle yaşayan ve yataklarımızı paylaşan kuzenlerimiz vardı… Mahalledeki tüm çocuklar için büyük, mutlu bir evdi.”

Whiteside’lar 1967 yılında 3 yaşındaki kızları Marian ve 1 yaşındaki torunları James ile birlikte. (Kathy Whiteside-Sims’in izniyle)

Bay ve Bayan Whiteside, arkadaşları ve komşularından Kız ve Erkek İzcilere kadar ellerinden gelen herkese yardım ettiler, hatta yıllık Noel hediyesi kampanyası bile düzenlediler ve Bayan Whiteside bir keresinde bir komşusunun bebeğinin doğumuna bile yardım etti.

Bayan Whiteside-Sims, “Ekim ve Kasım aylarında kilisede ‘Fark Yaratma Günü’ düzenlenirdi,” dedi. “Pandemiye kadar, annem hâlâ tüm çocuklara, yarışmalara ve eyalet fuarına katılmaları için, her türlü şeyi yaptırıyordu. Babam da iki yıl öncesine kadar bahçeler yapardı… karpuz, mısır ve diğer her şeyi insanların gelip alması için yetiştirirdi.

“Hem tek başlarına hem de birlikte çok şey yaptılar.”

(Kathy Whiteside-Sims’in izniyle)

Yaşlı çift bugün bile, felçli olan kızlarından birini her gece arayıp ona şarkı söylüyor.

Bayan Whiteside-Sims, “İlahiler söylüyorlar,” dedi.

Ömür Boyu Aşk

Bu satırların yazıldığı sırada Whiteside’ların hayatta olan dokuz çocuğu, 53 torunu, 116 torun çocuğu ve 29 büyük büyük torunları vardı. Bayan Whiteside-Sims’e göre yedi kardeş de tıpkı babaları gibi gaziydi.

Whitsides’in uzun soluklu evliliği, birbirine sıkı sıkıya bağlı ailelerine ortaklığa karşı büyük bir saygı aşıladı ve pek çok kişi aralarında paylaştıkları sevginin gücüne hayret ediyor.

Bayan Whiteside-Sims şöyle dedi: “Kayınbiraderimin eskiden söylediği bir şey vardı: ‘Annene söyle babanın yanında oturmayı bıraksın, bunca yıldan sonra baban onun yanında oturmaktan bıkacak!”
Ancak, çiftin birbirlerine yakın oturmalarının bir nedeni vardı, çünkü onlar birbirlerinin ‘yuvasıydılar.’

Kızları, “Babam geçen yıl hastanedeyken ağlamaya başladı,” dedi. “Kız kardeşim annemi gizlice hastaneye sokmak zorunda kaldı, böylece onu görebildi… babam ancak o zaman sakinleşebildi.”

Bayan Whiteside-Sims büyürken, uzun süredir devam eden ilişkilerine tanık olarak pek çok hayat dersi aldığını söyledi. Bunlardan bazıları şunlardı: eşini kabul et; tartışabilirsin ama çocukların önünde değil; erkeğin ailedeki rolüne saygı duy.

Ve nihayetinde çift, Tanrı’yı yaşamın, sevginin ve aile kurmanın merkezinde tutuyor.
Bayan Whiteside şöyle dedi: “Yaşlı ya da genç her çift için… Benim tavsiyem İncil’inizi okuyun, dizlerinizin üzerine çöküp dua edin ve okuduğunuz gibi yaşamaya çalışın.”

Haber : Louise Chambers, The Epoch Times
Çeviri : Tijen A.Ç., The Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.