Arkeologlar Alcatraz Hapishanesinin Altında Gizli Tüneller Buldu

Alcatraz Adası, San Francisco (Pixabay)

Arkeologlar ünlü Alcatraz hapishanesinin bir iç savaş sırasında askeri istihkâm için inşa edildiği konusunda tarihçilerin uzun zamandır taşıdığı şüpheyi doğruladı.

SFGate tarafından 5 Mart’ta yayınlanan bir habere göre araştırmacılar, bir zamanlar Al Capone’un da yattığı Alcatraz Federal Hapishanesinde, cezaevi avlusunda yerin altında bir dizi bina ve tünel buldu.

Alcatraz Federal Hapishanesi girişi. (Elwood J Blues / Wikimedia Commons)

Geçen hafta yayınlanan bir “Yakın Yüzey Jeofiziği” çalışmasında, arkeologların yer radarı, karasal lazer taramaları ile tarihi haritalar ve fotoğrafları kullanarak adayı inceledikleri açıklandı. Tamamen gömülü yapılar, mühimmat cephaneleri ve tüneller buldular.

Araştırmanın yazarlarından biri ve Binghampton Üniversitesi’nde bir arkeolog olan Timothy de Smet, PBS’ye verdiği demeçte, “Bu bulgu, hapishane hakkında bilinenleri gerçekten değiştiriyor” dedi. “Adadan silinmediler – tam ayaklarınızın altındalar.”

(Pixabay)

Arkeologlar şimdi yüzeyin hemen altında başka neler olduğunu keşfetmek için daha fazla çalışma yapmayı planlıyorlar.

Tarihçiler, cezaevi 20. yüzyılda inşa edilirken işçilerin hapishane binasını mevcut yapılar üzerine inşa ettiğine inanıyorlar.

1840’larda Kaliforniya’nın kontrolünü Meksika’dan aldıktan sonra Alcatraz, Amerika Birleşik Devletleri hükumetinin dikkatini çekti. San Francisco Körfezi’ndeki konumu, adayı askeri istihkâm açısından cazip hale getiriyordu.

İç Savaş sırasında Alcatraz Kalesi, West Coast için resmi askeri hapishane oldu.

1930’larda, medya tarafından en kötünün en kötüsü olarak kabul edilen ilk federal mahkûmlar adaya getirilmeye başladı. Son mahkûm ise 1963’te ayrıldı.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı Mezarlarında Bulunan Kemikler, Daha Fazla Ayrıntı Anlatıyor

New York Eyalet Müzesi, Amerikan Bağımsızlık Savaşları dönemine ait mezarlığın bulunduğu bölgede bir şantiyede bulunan 13 insan iskeleti üzerinde yapılan incelemelerden, daha fazla şey öğrendiklerini bildiriyor.

Arkeologlar, George Gölü sahasının elle kazıldığını, içinde 20 yaşın altında altı kişi ve 20 yaşından büyük yedi yetişkin olmak üzere, 13 insan kalıntısı bulunan 11 mezarın açığa çıkarıldığını bildirdi. Müze yetkilisi, bulunan kalıntıların bunların dışında en az beş kişiye ait parçalar da içerdiğini söyledi.

https://twitter.com/LidarMonkey/status/1100564907299430400?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1100564907299430400&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theepochtimes.com%2Farcheologists-find-hidden-tunnels-below-alcatraz-prison_2828881.html

İlk kalıntılar 7 Şubat’ta topraktan çıkarıldı.

Müze, mezarlardan birinde bulunan düğmelerin, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında George Gölü’nde bulunan Birinci Pensilvanya Taburuna ait olduğunu söylüyor.

Müze yetkilileri, mezarların yaşını ve kökenini doğrulamak için çalıştıklarını ve analizlerin birkaç ay sürebileceğini bildiriyor.

Haber: Epoch Times
Çeviri: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.