Asırlık Telefonlar Ziyaretçilerini Bekliyor

Sirkeci PTT Müzesi içerisinde bulunan asırlık telefonlar, Birinci Dünya Savaşı’nda orduya hizmet eden santraller ve binlerce pul, ziyaretçilerini bekliyor. Nadiren öğrencilerin geldiği bu tarihi müzeden birçok vatandaşların haberi dahi yok.
Dünyaca ünlü müzeleri bünyesinde barındıran İstanbul’da diğerleri kadar şöhretli ve göz önünde olmayan, ancak gezip görülmeyi hak eden bir müze daha var; Sirkeci’deki PTT Müzesi. Birinci Dünya Savaşı’ndan ‘gazi’ olarak çıkmış telefon santralinden, asırlık telefonlara, at sırtında yolunu bulmaya çalışan postacıların haritalarından, binlerce pula kadar pek çok iletişim aracına ev sahipliği yapıyor. Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin iletişim ve telekomünikasyon tarihini günümüze aktarıyor. Müze; cep telefonları, mesajlar, mailler olmadan önce insanların birbirleri ile nasıl iletişim içinde olduklarını gösteriyor.
Osmanlı’dan günümüze haberleşme araç gereçleri ve sistemlerinin tarihini, tarihi bir atmosferde anlatan mekan, beklediği ilgiyi göremiyor. Birçok vatandaşın müzeden haberi bile yok.
PTT Müze Şefi Serpil Dere, vatandaşların müzeyi pek bilmediğini daha çok Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile öğrencilerin geldiğini söyledi. Yaklaşık 10 yıldır hizmet vermesine rağmen bekledikleri ilgiyi göremediğini belirten Dere, bilgilendirmek amacıyla broşürler hazırladıklarını ve internet sitelerinde müze tanıtımına yer verdiklerini aktardı.
Müzemizin giriş katında posta kutularının bulunduğunu ifade eden Serpil Dere, “Birinci katta pul bölümü mevcut. 1950’den sonra derlenen pullar bulunuyor. Bunun yanı sıra İngilizlerin işgali sırasında Atatürk’e işgali telgrafla bildiren Telgrafçı Hamdi bey anısına düzenlenen telgraf bölümü yer alıyor. İkinci katta telefon bölümü var. Büyük salonda posta telgraf aletlerimiz, postada kullanılan teraziler ve postacıların kullandığı haritalar mevcut. At sırtlarında kullanılan posta çantaları var. Silahlar adeta insanı o tarihe götürüyor.” dedi.
Müzede 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başında kullanılan masa tipi ve duvar telefonlarının bulunduğuna değinen Dere, “Birinci dünya savaşında sahrada kullanılan telefon santrali var. Biz ona ‘gazi santral’ diyoruz. Türk ordusuna hizmet eden santral 14 hattan oluşuyor.” diye konuştu.
Hafta içi saat sabah 09.00 ile 12.00 arası öğleden sonra ise 13.30 ile 16.00 arasında ziyarete acık olduklarını hatırlatan Dere, tüm vatandaşları müzeye davet etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.