Asla Telefonunuzla Yatağa Girmeyin, Bu Tavsiye Hayatınızı Kurtarabilir

Telefonlarımızı o kadar çok kullanıyoruz ki, bizim önemli bir parçamız oldular. O kadar ki, birçok insan telefonunu kapatmakta ve bırakmakta zorluk çekiyor. Doğduğundan beri etrafında telefon gören dijital nesil için, telefonları gerçekten ellerinin bir parçası gibi.

Ancak telefonunuzun sağlığınız için tehlikeli olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Sadece ekrana bakmak gözlerinize zarar verebileceği için değil, sizi öldürebileceği için.

Son birkaç yılda yaşanmış bir takım olayların gösterdiği gibi, özellikle şarj olurken akıllı telefonunuzu yatağa götürmeden önce iki kez düşünmelisiniz.

Gençler için telefonlarını yatağa sokmak doğal bir davranış. (Fotoğraf: Boudewijn Huysmans, Unsplash)

Birçok kişi lisanslı Apple iPhone ürünlerine yüklü ücretler ödemekte tereddüt etmekte, bunun yerine ucuz taklit parçalar satın almayı tercih etmektedir. Bununla birlikte, bu şarj kabloları genellikle düşük kalitelidir ve kelimenin tam anlamıyla öldürücü olabilirler. 2013’te, Çin Güney Havayolları (China Southern Airlines) için çalışan 23 yaşındaki bir uçuş görevlisi Ma Ailun, sahte bir Apple şarj cihazına taktığı iPhone’undan büyük bir elektrik şoku aldı.

Daha sonra, arkadaşlarını, ailesini ve dünyayı hayretler içinde bırakarak, yaralarından dolayı öldü. Ne olmuş olabilir? Bir teknoloji uzmanının Çin Merkez Televizyonuna (China Central TV) söylediği gibi, lisanssız ürünler birçok tehlike arz ediyor. “Kondansatörün ve devre koruyucunun kalitesi iyi olmayabilir. Kondansatörün bozulmasına ve doğrudan cep telefonu piline 220 volt elektrik göndermesine neden olabilir.”

Ma’nın telefonu çaldığında ve çelik kasalı telefona (bir iPhone 4) dokunduğunda elektrik şoku meydana geldi.

Telefonunuzla uyuyakalmak iyi, değil mi? Tekrar düşünün! (Fotoğraf: Sayo Garcia, Unsplash)

Telefonunuz için doğru şarj cihazına sahip olmak kadar, ona giden kablonun iyi durumda olduğundan emin olmak da önemlidir. Sadece iki yıl önce, 14 yaşında bir kız çocuğu Le Thi Xoan, Vietnam’da, yıpranmış bir şarj cihazı nedeni ile elektrik çarpmasından öldü. Şarj cihazına giden kablo zamanla aşınmış ve bir teli açığa çıkmıştı.

Genç, telefon fişe takılı ve kablosu vücuduna sarılı halde yatağında uyuya kaldığında, elektrik akımı açıkta duran telden vücuduna boşaldı. The Daily Mail’e göre, “bir resimde yanmış kablo, Apple’ın 20 inç’lik orijinal şarj kablosundan daha kısa görünüyor”.

Ha Tinh eyaleti polisi kızın evinde anormal bir şey olup olmadığını anlamak için kabloyu inceledi. The Mail ayrıca, kablonun bantla sarılmış olduğunun göründüğünü, bunun da, kızın kablonun aşınmış olduğunu bildiği ancak şarj cihazını değiştirmediği anlamına geldiğini belirtti.

This is why you shouldn't charge your phone in your bed

Daily Mail paylaştı: 15 Kasım 2017 Çarşamba

Ne yazık ki, ihmalden kaynaklı bu iki ölüm haberinin taşıdığı mesaj, insanlara ulaşmıyor gibi görünüyor. Daily Mail’e göre 2019’da sadece Tayland’da iki adam, şarj halindeki telefonlarını kullanırken elektrik akımına kapıldı. Her ikisinin de ellerinde ve yataklarının çevresinde yanık izleri vardı. Bu da akıllı telefonlardan ne kadar güçlü elektrik geçtiğini gösteriyor.

Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için ne yapabilirsiniz? Teknoloji dergisi Life Wire, akıllı telefon trajedisini önlemek için her zaman izlemeniz gereken dört harika ipucu veriyor:

1) Sudayken telefonunuzu şarj etmeyin veya kullanmayın;
2) Telefonunuz şarj olurken kulaklık kullanmayın;
3) Sahte şarj cihazı kullanmayın;
4) Şarj olan cep telefonunuzu yatağınıza götürmeyin.

Telefonunuzu yatağa getirmeyin (Fotoğraf: Doğukan Şahin, Unsplash)

Bu ipuçlarını izlerseniz ve eski şarj cihazının kabloları yıpranmaya ve aşınmaya başladığında yeni bir cihaz almak gibi sağduyulu davranırsanız, herhangi bir tehlike kalmaz. Bir dahaki sefere yatağa giderken, sadece pijamalarınızı alın! Telefonunuz sizi bekleyebilir.

Yazan: Robert Jay WATSON, Epoch Times
Çeviren: Hatice ATMACA, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.