Asya’da İkinci Dalga Korkusu

covid-19 salgın pandemic

Çin’in Şulan Kenti karantinaya alındı, Güney Kore’de ise yeni vakalar görüldü. Covid-19 salgınında birçok ülke sosyal mesafe ve karantina önlemlerini hafifletirken, Asya’da ikinci dalga endişesi yaşanıyor.

Çin’de Rusya ve Kuzey Kore ile sınır komşusu olan Jilin eyaletindeki Şulan kenti, 11 yeni vakanın ortaya çıkması üzerine kent karantinaya alındı. Giriş çıkışların Cumartesi gününden beri kontrol altında tutulduğu Şulan’da, günlük ihtiyaçları karşılamaları için her aileden sadece bir kişinin dışarı çıkmasına izin veriliyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, dünyada kontrol altına alınmaya başlandı. Dünya genelinde karantinaya alınan ilk şehir olan Wuhan’da 76 gün süren karantina 8 Nisan’da kaldırılmıştı. Ancak Pazartesi günü Wuhan’daki yetkililer, yurtdışından kaynaklı olmayan beş yeni vakanın görüldüğünü açıkladı. Bu, krizin başlangıcındaki rakamlardan çok uzak olsa da, virüsün fark edilmeden yayılmaya devam etme yeteneği konusunda endişelere yol açtı.

Salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığı Güney Kore’nin başkenti Seul’de ise yeni vakalar ortaya çıktığı ifade edildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.