Avrupa Ülkelerinde AstraZeneca Aşısı Kullanımı Durduruldu

Danimarka, İtalya ve Norveç AstraZeneca aşısının kullanımı sonucu ‘ciddi’ yan etkiler doğurması nedeniyle aşı kullanımı askıya aldı.

AFP’de yer alan habere göre, Danimarka AstraZeneca’nın aşısını kullanımını durdurdu. Kararın aşının ‘ciddi’ yan etkilere yol açtığı nedeniyle alındığı bildirildi.

Öte yandan Danimarka Sağlık Kurumu, olası yan etkileri nedeniyle AstraZeneca ile aşı uygulamasının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Sağlık Kurumu tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, aşı yapılan bazı kişilerde “ciddi kan pıhtılaşması vakaları” tespit edilmesi nedeniyle aşının uygulanmasının askıya alındığı belirtildi.  Açıklamada, bir kişinin de aşı olması sonrasında yaşamını kaybettiği kaydedildi. 

İngiliz basınında yer verilen haberlerde, Avusturya, Lüksemburg, Estonya, Litvanya ve Latviya’nın da aralarında bulunduğu 5 ülkede daha önce AstraZeneca Covid19 aşısının kullanımına ara vermişti.

Avusturya’da bir kişi AstraZeneca aşısı yaptırmasından 10 gün sonra ‘çoklu tromboz’ (kan elemanlarının (fibrin, trombosit, eritrosit, lökosit) kalp ve damar iç yüzüne kitle (pıhtı) halinde yapışması) denen bir durum yüzünden yaşamını yitirdi.

Bir diğer kişinin ise aşıdan sonra ‘pulmoner emboli’ (derin bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının (trombüs), oluştuğu yerden koparak akciğer atardamarını tıkaması) şikayeti yaşadığı ancak şu anda iyileşme safhasında olduğu bildirildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.