Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada Liderleri, İsrail’i Kınadı

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada liderleri İsrail’in Refah’a yapmayı planladığı kara saldırısını kınadılar. “Refah’ın işgali tarifi mümkün olmayan insani felaketlere ve Mısır’la ciddi gerilimlere yol açacaktır” dediler.

İsrail’in 2023’te genel abluka uygulamasının ardından Gazze Şeridi’nde insani yardım krizi yaşandı. Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada liderleri İsrail’e tepkilerini dile getirdiler. (Fotoğraf: Tasnim Haber Ajansı, Wikimedia)

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada başbakanları, olağandışı bir adım atarak, İsrail’in Refah’ta planladığı askeri operasyonla ilgili endişelerini ifade eden, ortak bir basın açıklaması yayınladılar.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Gazze’nin en güneyindeki şehre kara saldırısı planlıyor. Hamas’ın elindeki İsrailli rehineleri serbest bırakmayı ve militanları bulundukları yerden çıkarmayı planlıyorlar.

Şehre aylarca süren hava bombardımanlarının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu operasyona yeşil ışık yaktı.

7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas çatışması nedeniyle milyonlarca Filistinli yerinden edildi. Mısır sınırındaki Refah’ta yaklaşık 1,4 milyon kişinin alıkonulduğu tahmin ediliyor.

IDF’nin askeri faaliyetleri sonucunda Filistinli mültecilerin Sina Yarımadası’na akın etme olasılığı Mısır için endişe verici. Çünkü bu durum gerçekleşirse, 1978’deki barış anlaşmasını ihlal etme ihtimali ortaya çıkacak.

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada başbakanları Anthony Albanese, Christopher Luxon ve Justin Trudeau, 15 Şubat’ta, ortak bir bildiri yayınladılar. Özellikle Filistinlilerin bölgeye sığınması halinde, felaket getirecek sonuçların ortaya çıkacağı konusunda uyarıda bulundular.

“Gazze’deki insani durum zaten vahim olduğu için, genişletilmiş bir askeri operasyonun Filistinli siviller üzerindeki etkileri yıkıcı olacaktır. İsrail hükümetini bu yola girmemeye çağırıyoruz. Sivillerin gidecek başka hiçbir yeri yok” dediler.

“Uluslararası fikir birliği giderek genişliyor. İsrail, dostlarını ve uluslararası toplumu dinlemelidir. Sivillerin korunması, uluslararası insanlık hukukunun bir gereği ve en önemli önceliktir. Hamas’ı yenilgiye uğratmanın bedelini Filistinli sivillere ödetemezsiniz.”

“Acil bir insani ateşkese ihtiyaç vardır. Ayrıca rehinelerin de serbest bırakılması gerekiyor. Gazze’de insani yardıma, hiç bu kadar büyük ihtiyaç olmamıştı. Sivillere hızlı, güvenli ve engelsiz insani yardım sağlanmalıdır.”

Ateşkes Tek Taraflı Olamaz

“Uluslararası Adalet Divanı kararı nettir: İsrail, temel hizmetlerin ve temel insani yardımın ulaşmasını sağlamalı ve sivilleri korumalıdır. Mahkemenin geçici tedbirlere ilişkin kararları bağlayıcıdır.”

Ayrıca ateşkesin tek taraflı olamayacağını, Hamas’ın da silahlarını bırakması ve tüm rehineleri serbest bırakması gerektiğini söylediler.

“Hamas’ı 7 Ekim’deki İsrail’e yönelik terör saldırılarından dolayı bir kez daha açıkça kınıyoruz” dediler.

‘‘Kalıcı barış ve güvenliğe ulaşmak için müzakere edilmiş bir siyasi çözüme ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada, iki devletli çözüme olan bağlılıklarında kararlılar. Bu çözüme İsrail’in bitişiğinde, Filistinlilerin ve İsraillilerin barış, güvenlik içinde ve onurla yan yana yaşadığı bir Filistin devletinin kurulması da dâhildir.”

Gazze Şeridi, Refah vilayeti ve çevresi, BM haritası, Eylül 2018. (Fotoğraf: Wikimedia)

Açıklamada, diğer dünya liderlerinin de planlanan işgali kınadıkları tekrarlandı. Avrupa Birliği’nin dış politika şefi Josep Borrell, X’teki bir paylaşımında, Refah’ın işgalinin “tarifi mümkün olmayan bir insani felakete ve Mısır’la ciddi gerilimlere” yol açacağını söyledi.

Şaşırtıcı bir şekilde, İsrail’in ana destekçisi ABD de plana karşı İsrail’e uyarıda bulundu.

Netanyahu, egemen ülkelerin baskıları karşısında, Telegram hesabından cevap verdi. Şehri işgal etme planlarından pişmanlık duymadığını ancak IDF’nin mültecilerin gitmesi için zaman tanıyacağını belirtti. Açıklamasında şöyle dedi: “Planımızı gerçekleştireceğiz. Tam zafere kadar savaşacağız. Sivil halkın savaş bölgelerini terk etmesine izin verdikten sonra Refah’ta güçlü bir eylem yapacağız.”

Netanyahu, saldırıdan önce yerinden edilmiş kişilerin nereye kaçmasını beklediğini açıklamadı. Ayrıca kara saldırısının ne zaman gerçekleşeceğine dair herhangi bir ipucu da vermedi.

Al Jazeera’ye göre, IDF geçtiğimiz hafta hedefli hava saldırıları ve tanklardan yapılan bombardımanların sayısını artırdı. Bunun ardından Refah’ta 13 Şubatta bir gecede en az 25 Filistin vatandaşı öldürüldü. Kaynaklar, çatışmaların başladığı Ekim ayından bu yana 28.000’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Yazan: Jim Birchall, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.