Ayhan Barut, ”Buğday Üreticisine Verim ve Fiyat Darbesi”

Kaynak:Pixabay

Türkiye’nin en erken buğday hasadının yapıldığı Çukurova’da verim kaybı ve alım fiyatı açıklanmadığı için çiftçi perişan.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türkiye’nin en erken buğday hasadının yapıldığı Çukurova’da verim kaybı ve alım fiyatı açıklanmadığı için çiftçinin perişan olduğunu söyledi. Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) buğdayda hâlâ alım politikası ve fiyatını açıklamamasına tepki gösteren Barut ve buğday üreticileri, “Çiftçi biçer parasını, borcunu ödeyemiyor. Buğday üreticisinin sesini duyun” çağrısında bulundu.


Hasat yapılan buğday tarlasında CHP’li Barut’a dert yanan çiftçiler, seslerinin duyulmasını ve bir an evvel mağduriyetin giderilmesini istedi. Sarıçam İlçesi Kılıçlı Köyü’nde 180-200 dönüm alanda buğday ektiğini söyleyen çiftçi Gürbüz Asabi, “Kuraklık ve verimsizlik nedeniyle söktüğümüz 15-20 dönüm alanda buğday oldu. Kıraç bir bölgede üretim yapıyoruz, verim düşük. Hasat başladı ama fiyat belirsiz hâlâ maliyetler çok yüksek, buğday satılmıyor, alan da fiyat vermiyor henüz. En az buğday kilogram fiyatının en az 10-11 lira olması gerek ama şu an hiç fiyat yok. Çiftçi maliyetin düşmesini ve buğday alım fiyatının açıklanmasını istiyor. Böyle giderse çiftçi ekmeyecek. Hasat sevinçtir, bayramdır ama fiyat yok, verim kaybı var. Çiftçi mağdur. Çiftçi borcunu nasıl ödeyeceğini düşünüyor” dedi.

Çukurova’da buğday hasadının hızla sürdüğünü ancak büyük bir belirsizlik yaşandığını da belirten Ayhan Barut , şunları söyledi;


“Toprak Mahsülleri Ofisi henüz buğday alım politikası ve fiyatını hala açıklamadı. Oysa Çukurova’da 1 kilogram buğdayın maliyeti üreticiye 8 lira ve üzerinde. Çiftçinin eline en az 10 lira ve üzerinde para geçmesi gerekir. Ancak hasat bitmeye yakın hala fiyat ve ürünü alan yok. Çiftçi buğdayını biçiyor, götürüp tüccara emanete veriyor. Serbest piyasada buğdayın 6,5 lira olduğu söyleniyor. Geçen yıl 7,5 liraya satılan buğdayın bu sene 6,5 liraya satılması demek çiftçinin sonu demektir. Bir an önce ithalat yapacağınıza yerli üreticiye buğday fiyatını açıklayıp alım fiyatını belirleyin.”

CHP Adana Milletvekili, Ayhan Barut, TMO’nun 210 bin ton buğday ithalat ihalesine sert tepki göstermişti.Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 210 bin ton ekmeklik buğday için ithalat ihalesi açmasına CHP’den sert tepki gelmişti. CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, AKP’nin 20 yıllık iktidarı boyunca 70 milyon ton buğday ithal edilip 20 milyar dolar ödendiğini aktarmış ve “İş bilmez AKP iktidarının ithalat sevdası artarak sürüyor. İthalata değil çiftçi ve tarımımıza destek verilsin” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: A.Barut Twitter

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.