Aysel Gürel’in 13. Ölüm Yıldönümü

Söz yazarı ve oyunculuğuyla tanınan Aysel Gürel, 17 Şubat 2008’de hayatını kaybetti.

Türk söz yazarı, şair, oyuncu ve edebiyat öğretmeni olan Aysel Gürel, akciğer kanseri tanısıyla tedavi gördüğü hastanede 13 yıl önce bugün vefat etti.

Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ ın annesi olan söz yazarı Aysel Gürel, Erenköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olup, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi. Yakın çevresinde “Deli Aysel” olarak bilinirdi.

Türk pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak bilinen Aysel Gürel’in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı bilinmektedir. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürel’in evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkan’a iletilip albümde çıkış şarkısı olan Sevdanın Son Vuruşu isimli şiirdir. Günümüzde hâlâ şarkı sözleri çeşitli sanatçılar tarafından bestelenen Aysel Gürel’in yazdığı şarkılar Türk popunu uzun süre besleyecek kadar büyük bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi sanatçılar Aysel Gürel’in yazdığı sözleri bestelemişlerdir. Yine Türk popuna bıraktığı en önemli eserleri 2013 yılında, ölümünden sonra Aysel’in isimli saygı albümünde daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylenmiştir.

Gürel vefat etmeden sadece 3 ay önce Aysun Kayacı ile beraber Pepsi reklamında oynamıştı.

Aysel Gürel, Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi’nde  “akciğer kanseri” tanısıyla tedavi görmüş, 17.02.2008 tarihinde karaciğer  yetmezliği nedeniyle saat 16.30’da hayata gözlerini yummuştur.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.