Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Türkiye Mesajı

Fotoğraf : TRT Haber Ekran Görüntüsü

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir haftayı aşkın bir süredir devam eden çatışmalar sürerken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

27 Eylül’de başlayan çatışmalar kısa sürede alevlenmiş ve özellikle Ermenistan ordusunun Azerbaycan’da sivillerin yoğun yaşadığı bölgelere saldırması uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açıklamaları şöyledir :

“Azerbaycan Ordusu birçok yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz.

30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 sene boyunca Azerbaycan’a verilen sözler hayata geçmemiştir. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağız takvimi sunmalı. Biz isteriz ki bu sorun barışçıl yollardan çözülsün. Ordumuzun başarılı operasyonu sırasında ateşkes isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Karabağ Ermenistan’ın değil” demelidir.

Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik.

Tarihi adalet diyor ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır.

Biz hep müzakere masasında olumlu tavır sergiledik.

Ateşkesi sağlamak o kadar da kolay değil. Ateşkes tek taraflı sağlanmıyor. Şuan şiddetli çatışmalar var. Her iki taraf da talimat vermelidir. Bu zor bir süreçtir.

Minsk grubu eş başkanları ve diğer ülkeler sağlarsa ateşkes sağlanabilir. Türkiye güçlü bir devlettir. Dünya çapında büyük kapasitesi vardır. Bizim komşumuzdur. Türkiye bu işlerde faal olmalıdır. Türk kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere.

Türkiye’nin net tavrı çok önemli. Türkiye ‘biz Azerbaycan’ın yanındayız.’ dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Barış sürecinde Türkiye olmalıdır.

Muharebe daima devam etmeyecek. Tabi ki barış sağlanacak. Artık bu bölgede uzun vadeli dayanıklı barış sağlanmalı.

Fransa kendini ayrı yere koyuyor, biz koymuyoruz. Bizi itham etti, bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi?  Fransa 93’te oy vermiştir. Kendi oyuna baksın.

Bizi en çok destekleyen, net şekilde Türkiye olmuştur.

Türkiye’nin üst düzey SİHA’ları sayesinde can kayıpları azaldı. Bu SİHA’lar Türkiye’nin potansiyelini gösteriyor, bizi güçlendiriyor. Can kaybımızı önledi. Daha çok insan helak olabilirdi. Bunlar Türkiye halkının potansiyelini gösteriyor. Biz çok mutlu ülkeyiz ki, Türkiye gibi bir müttefikimiz, kardeşimiz var. Türkiye’nin bize gösterdiği manevi destek ve savunma ürünlerinin bizde olması bizi güçlendirir. Türkiye NATO’da ikinci ülkedir. Kimse Türk ordusunun karşısında duramaz. Bunu herkes gördü. Bizim de kimse karşımızda duramayacak.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.