Bağımlılık Yapan Çin Tuzu Her Yerde Kullanılıyor

Hazır gıdalarda bulunan Çin tuzu, doyma hissini baskılayarak obozite gibi birçok hastalığa neden oluyor.

Çin tuzu olarak bilinen Mono Sodyum Glutamat (MSG), hazır çorba, cips, fast food gibi hazır yemeklerde, dışarıda satılan etlerde, tavuklarda hatta patates kızartmalarında bile bulunabiliyor.

Tüketim maddelerinde Çin tuzunun kullanılmasıyla doyma hissi bastırılıp yemeğin lezzeti artırılarak yeme isteği artıyor. Doyma hissinin bastırılması nedeniyle obozite, kalp damar hastalığı, parkinson, alzheimer gibi hastalıklara neden olabiliyor.

AK Parti, MHP, CHP ve HDP Birleşti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Vahapoğlu ve Konya Milletvekili Esin Kara geçen hafta ürün kullanımının yasaklanması için yasa teklifi verdi.

MHP’ nin teklifine AK Parti, CHP ve HDP’li milletvekillerinden de destek geldi.

Tarım Komisyonu Üyesi AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, “Günümüzün en büyük sorunlarından olan obezite, geleceğimizin teminatı çocuklarımız başta olmak üzere tüm halkı tehdit ederken, üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. O nedenle bilim insanları da bu ürünün zararlarında birleşiyorsa biz parti olarak gelecek nesillerimizi korumak adına, halkımızdan yana olur, elimizden gelen katkıyı veririz” ifadelerini kullandı.
AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, “Ben kaya tuzunun baş şehri Çankırılıyım. Bu tuzun yasaklanmasına ilişkin yasa teklifi komisyonumuza geldiğinde teferruatlı bilgi alırız. Elbette ki hiçbir şey insan sağlığından daha önemli değil, gerekli kararlılığı gösteririz” şeklinde açıklamada bulundu.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Biz parti olarak gıda güvenliğine çok önem veriyoruz ve bununla ilgili yüzlerce soru önergemiz, mecliste duruşumuz var. Sayın Bahçeli’nin ‘CHP’den ne gelirse karşı çıkarız’ tavrının aksine biz elbette MHP’den de gelse halk sağlığı için faydalı olacak her şeye destek veririz, reddetmeyiz. Hatta katkı da yaparız. O nedenledir ki Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) sorununa çözümü siz getirin, biz destek verelim dedik” şeklinde konuştu.

HDP İçel Milletvekili Rıdvan Turan (Tarım Komisyonu Üyesi- Tıp Doktoru) ise, “MSG, gıdalara et tadı veren bir madde. Et bulyonların içinde de var ve bunu daha çok et alamayan yoksul insanlar kullanıyor. 1989’da tıp fakültesinde bir çalışma yapmıştık. Hekimlik hayatım boyunca da et bulyonların kullanılmaması için çok çabaladım. Özellikle kırsal kesimden göç eden insanlar bu bulyonları tercih ettiler. MSG, pekçok metabolik hastalığın temeli, çocuklarda gelişme geriliği, yaşlılarda damar hastalıkları yapıyor. 1989’da konuşmaya başladım 2021 oldu hala konuşuyoruz. Bunun kullanımının yasaklanması için üzerimize düşeni hekimken yapmıştık, vekil olarak da yaparız.” şeklinde yasa teklifine destekte bulanacağını belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.