Bahçeli: ’82 Kerkük, 83 Musul Deme Hakkının Önünde Hiçbir Güç Duramayacaktır’

Fotoğraf:İHA

Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması durumunda Türkiye’nin buna sessiz kalamayacağını dile getiren MHP lideri Bahçeli, “O zaman geldiğinde, tarih coğrafyaya dar geldiğinde Misak-ı Milli uyanacak; ’81 Düzce’den’ hemen sonra ’82 Kerkük, 83 Musul’ deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM’deki yeni yasama döneminin ilk grup toplantısında konuştu. “Sözlerimin hemen başında terörle mücadele son bir hafta içinde şehit verdiğimiz kahraman evlatlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” ifadeleriyle konuşmasına başlayan Bahçeli, “Fransa’nın Mulhouse kentinde bir konutta çıkan yangında hayatlarını kaybeden 5 kişiden 3’ünün Türk vatandaşı olmasından derin bir üzüntü duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Bu elim hadisede can veren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, Fransa devletine ve Fransız halkına taziye ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Uzun bir aradan sonra Gazi Meclisin çatısı altında, grup toplantısı vesilesiyle bir araya gelmekten kıvanç duyduğunu söyleyen Bahçeli, “Allah’tan niyazım odur ki birlik ve beraberliğimiz bozulmasın. Büyük bir aşkla, kutlu bir sevdayla, yılmaz bir iradeyle sürdürdüğümüz millet ve vatan mücadelemizde Rabbim bizleri mahcup etmesin. Çünkü bizler mahcup olursak Türk milleti mahzun kalacaktır. Bizler mahcubiyet yaşarsak, Türkmeneli mahkumiyete sürüklenecektir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye zorlu bir dönemde yokuşu keskin ve yorucu bir devirdedir” diyen Bahçeli, “Bunu görüyor ve biliyoruz. Bugünkü sıkıntılı ortamda, eğer görevimizin şuuruna varamazsak, eğer üzerimizdeki sorumluluğun ağırlığını kaldıramazsak önümüz karanlıktır. Bu itibarla çok çabalamalı, çalışmalıyız. Geceyi gündüze katıp adeta Karadeniz gibi çırpınmalıyız. Bahanelerle sıkışıp kalmaktansa banane deyip köşeye çekilmektense meseleleri önce kavramalı sonra anlamalı ardından yorumlayıp çözümün yol ve yöntemini üretmeliyiz. Etrafımızdaki çember dağılıyor farkında olmalıyız. Türkiye aleyhtarı kampanya kökleşiyor dikkat kesilmeliyiz. Karşımızdaki tehditleri isabetle okuyup zamanla hatasına düşmeden tedbir geliştirmeliyiz. Gecikirsek gelişemez güçlenemeyiz. Zaafa düşersek hak ettiğimiz zirvelere tutunamayız. İhmalkarlık iradesizliğin eseridir. İradesizlik ilkesizliğin sonucudur” değerlendirmesinde bulundu.

“MİLLİYETÇİ HAREKET, TÜM HEYBETİ İLE DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU SALMAKTADIR”

Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemizin çetin şartlarını, komşu coğrafyaların karmaşık yapısını titizlikle takip etmek durumundayız. Elbette yalnızca takiple yetinmemeli, mücadele ruhunu tahkim de edebilmeliyiz. Bu süreçte TBMM’nin yapacağı çok şey vardır. Demokrasi yegane çaremiz vazgeçmeyeceğimiz değerlerlerimizdir. Meşruiyetten ödün vermememiz hukukun üstünlüğünden taviz düşünülemeyecektir. Gazi Meclis millet iradesinin tecelligahı milli hedeflerin idame, ifade ve ihata merkezidir. Bu kutlu mekan milletimizin gelecek arzularını bağladığı bu tarihi emanet Allah’ın izniyle ilelebet var olacaktır. Çok şükür onca saldırıya rağmen Meclis açık ve çalışır vaziyettedir. Meşru ve seçilmiş hükümet görevinin başındadır. Milli güvenliğimize yönelmiş tehlikelerin kaynağında kurutulması için olağanüstü bir azim ve gayret vardır. Türkiye içine girdiği karanlık tünelden mutlaka çıkmalıdır. İnancım odur ki eninde sonunda el birliğiyle dayanışmayla çıkacaktır. Türk milleti bedenine geçirilmek istenen kefeni yırtacak güçtedir. Buna inancımız sonsuzdur. Türk milleti ihaneti ezecek her şekilde yenecek üst üste alt edecek karar ve yeterliliktedir. Hepsinden önemlisi Türk milleti birdir, beraberdir, diridir. Anadolu’yu vatan yapan kahramanlar ölmedi. Bilmiyorlar ki Türklüğü asırlardır taşıyan kutlu yürekler hala pes etmedi. İşte bu grup salonu, milliyetçi hareket, tüm heybeti ile dosta güven, düşmana korku salmaktadır.”

“PEŞMERGE BAŞI KABUSLA TANIŞACAK ISRAR VE İNADI SÜRÜRSE BELASINI MUHAKKAK BULACAKTIR”

Pek çok sorunun gölgesinde başlayan yeni yasama yılının Türkiye’nin önündeki engellerin bertaraf edilmesi için bir milat olmasını dileyen Bahçeli, “26. Dönem 3.Yasama yılının hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün karşımıza çıkan tehlikeleri sadece günümüzün imkan ve şartlarıyla yorumlamaktan kaçınmalıyız. Çevremizi saran tehditlerin iç yüzünü iyi görmeliyiz. Neyi yaşıyorsak neye maruz kalmışsak bunun başlangıcı Anadolu’nun fethine kadar uzanmaktadır. Bugün yaşadıklarımızın kökü geçmişin derinliklerindedir. Etnik ve mezhep kutuplaşması etrafımızdaki kaosun fitinili tutuşturmuştur. Emperyalizm sınırlarla oynamaktadır. Emperyalizm sinir uçlarıyla oynamaktadır. Emperyalizm insan ve toprak varlığına kastetmek için çoktan devrededir. Bu gelişmeler karşısında Türkiye’nin güvenliği de diken üstünde bıçak sırtındadır. Bir aşiret lideri çıkıp haddini hududunu aşarak bağımsızlıktan bahsedebilmektedir. Neymiş bağımsızlık 16 yaşından beri hayaliymiş. Sonunda ölümde olsa hazırmış. Buradan diyorum ki ham hayal peşinde koşan peşmerge başı kabusla tanışacak ısrar ve inadı sürürse belasını muhakkak bulacaktır.”

“-82 KERKÜK, 83 MUSUL- DEME HAKKININ ÖNÜNDE HİÇBİR GÜÇ DURAMAYACAKTIR”

Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması durumunda Türkiye’nin buna sessiz kalamayacağını kaydeden Bahçeli, “O zaman geldiğinde, şartlar oluştuğunda, tarih coğrafyaya dar geldiğinde Misak-ı Milli uyanacak; ’81 Düzce’den’ hemen sonra ’82 Kerkük, 83 Musul’ deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır” dedi.

 

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.