Baidu Hisseleri Değer Kaybetti; Yapay Zekada ABD-Çin Gerilimi Endişesi

Fotoğraf:Pixabay-geralt

Çinli arama motoru Baidu’nun ChatGPT benzeri yapay zeka destekli uygulaması Ernie, Çin’in askeri araştırmalarıyla ilişkilendirildi ve şirket borsada çakıldı.

Çinli arama motoru Baidu’nun yapay zeka uygulaması, Çin ordusunun askeri araştırmalarında kullanıldığı iddialarıyla borsada çakıldı. Şirket iddiaları reddediyor, ancak ABD’nin Çinli şirketlere yaptırım uygulamaya hazırlanabileceği endişeleri artıyor. Çinli arama motoru Baidu’nun ChatGPT benzeri yapay zeka destekli uygulaması Ernie, Çin’in askeri araştırmalarıyla ilişkilendirildi ve şirket borsada çakıldı.

South China Morning Post, Çin Ordusu’nun siber savaşı denetleyen Stratejik Destek Gücü’ne bağlı bir enstitünün yapay zeka sistemini Ernie üzerinde nasıl test ettiğine ilişkin bir haber yayınladı. Yapay zeka geliştirmede Çin’in liderlerinden biri olarak kabul edilen arama motoru firması, ilişkiyi açıkça reddetmesine rağmen Bloomberg’in aktardığına göre, bugün borsada yüzde 12 değer kaybetti.

Baidu bugün yaptığı açıklamada enstitü ile herhangi bir bağlantısı ya da ortaklığı olmadığını belirtti. Ancak Çin Ordusu ile bağlantı hakkındaki haberler, Washington’un Çinli firmalara yaptırım uygulamayı düşünebileceği endişelerini artırdı.

Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada “Baidu’nun söz konusu akademik kurumla herhangi bir ilişkisi ya da başka bir ortaklığı bulunmamaktadır. Araştırma projesi hakkında hiçbir bilgimiz yok ve eğer öğrenme modelimiz kullanılmış olsaydı da bu internette kamuya açık olan versiyon olurdu” dedi.

Baidu 2023’te OpenAI’nin ChatGPT’sine rakip olarak Ernie’yi piyasaya sürmüş ve Tencent, Alibaba gibi teknoloji liderini yakalama konusunda önemli bir adım atmıştı. Ernie, piyasaya çıktıktan aylar sonra 100 milyon kullanıcıya ulaştı ve şirket kendi geliştirdiği modelin genel yetenekler açısından GPT-4 ile eşleştiği iddiasında. Uzmanlar ise gelişmelerin halihazırda gergin olan Çin-ABD ilişkilerini daha da gerebileceğini belirtti.

Yatırım şirketi UOB Kay Hian’in yönetici direktörü Steven Leung, “Askeri bağlarla ilgili haberlerin ardından insanlar Baidu’ya yönelik yaptırımlardan endişe duyuyor. ABD hükümetinin Baidu’yu hedef alacak önlemler açıklayabileceğinden korkuyorlar. ABD-Çin ilişkileri hala gergin, bu nedenle yatırımcılar haber doğru olsun ya da olmasın önce satış yapıyor” dedi.

Bloomberg Intelligence analisti Robert Lea ise, “Bu haber Çin’in ABD ile gerilimi artırabilir. Baidu’nun temel görünümü konusunda temkinli olmaya devam ediyoruz ve yapay zeka girişimlerinin zararda kalmaya devam etmesiyle 2024 yılında reklamcılığının artan bir baskı altına girmesini bekliyoruz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.