Balina Vadisi

Mısır’daki ilk dünya doğal mirasları koruma bölgesi, Vadi el Hitan (Balina Vadisi), 10 Şubat’ta kuruldu.

Balina Vadisi, Mısır’ın başkenti Kahire’nin 170 kilometre güneybatısında yer alan El Fayyum eyaletinin çöllük alanında yer alıyor. Soyu tükenmiş balina fosillerinin bulunduğu bu vadinin eski çağlarda büyük bir deniz olduğu biliniyor.

Bu özellikleriyle Balina Vadisi, özgün bir açık hava müzesi olarak görülüyor. Eski çağlardaki coğrafi koşullar, zengin doğal kaynaklar ve özgün yeryüzü şekilleri, Balina Vadisi’ne önemli doğal, kültürel ve bilimsel araştırma değeri kazandırdı.

Ziyarete açılan Balina Vadisi turizm bölgesinde, toplam 13 uğrak yeri bulunuyor. Turistler, buraları ziyaret ederek, Balina Vadisi’nin coğrafi koşulları hakkında bilgi edinebilir ve eski çağlardan kalma deniz fosillerini inceleyebilir. Balina Vadisi’nde şu an bulunan 400’den fazla balina fosilinin yaşları 40 milyon yıl öncesine kadar gidiyor.

Balina Vadisi’nde bulunan mantar ve kuş şeklindeki açık sarı kireş taşları, beyaz bulutlar ve mavi gökle uyum içinde, son derece görkemli bir manzara oluşturuyor.

Mısır’daki ilk dünya doğal miraslar koruma bölgesi olan Balina Vadisi, her geçen gün daha çok yabancı turistin ilgisini çekiyor. Vadinin, Mısır’ın ünlü piramitleri, sfenksleri ve Luksor kenti gibi tarihi eserlerinden sonra, yeni bir turizm merkezi haline getirilmesi amacıyla çalışmalara hız verildi.

Faydalanılan kaynaklar:

http://www.panoramio.com/photo/33027107

http://weekly.ahram.org.eg/2005/749/_en7.htm

http://sobreegipto.com/2008/08/14/wadi-hitan-patrimonio-de-la-historia-natural/

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wadi_El_Hitan_Rockforms.jpg

http://www.mindennapiafrika.info/2010/01/16/vilagoroksegek-afrikaban-1-resz/

http://www.neoturas.lt/lt/travels/viewtrip?id=35

http://antiguaymedieval.blogspot.com/2008/04/ballenas-en-el-desierto.html

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.