Baro Başkanları Polisler Tarafından Engellendi

Fotoğraf; Seda Kadıgil Twitter Hesabı

‘Çoklu baro sistemi’ni öngören yasal düzenleme çalışmasına tepki olarak yürüyüş başlatan baro başkanlarının, Ankara’daki kente girişleri polisler tarafından ‘Valilik izni yok’ diyerek engellendi.

Sabah saatlerinde Ankara’ya girişine gelen baro başkanları ve onları karşılayacak olan Ankara Baro Başkanı heyetinin bir araya gelmesi polisler tarafından engellendi.

Bunun ardından karşılama heyetinde bulunan avukatlar topluca değil, birer veya ikişer olarak baro başkanlarının yanına gelebildi.

Baro başkanlarının Ankara’nın merkezine giriş yapılmasına polisler tarafından engellenmesiyle zaman zaman arbede yaşandı. Baro başkanları oturma eylemi başlatırken avukatların “Baro yoksa adalet yok”, “Savunmadan elini çek”, “Bağımsız yargı”, “Savunma yürüyor”, “Savunmaya özgürlük” ve “Baroma dokunma” pankartları taşıdıkları görüldü.

Bütün gece süren oturma eyleminde bir grup gazeteci ve avukat, polis kalkanları tarafından barikatın dışına çıkarılmasıyla yeniden arbede yaşandı.

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, polis barikatı önünde yaptığı açıklamada, “Ankara’ya gelen baro başkanları ile Anıtkabir’i ziyaret etmek istiyoruz, ama 2020 yılında buna izin verilmiyor. Bunun hiçbir gerekçesi yok. Ankara Valiliği’ne yazılı olarak bilgi verdik ve bize yazılı olarak ret cevabı gelmedi. Yürüyerek şuradan şehre girmemiz bile engelleniyor ve bu artık bir hukuk devletinden bahsedemeyeceğimizin de herhalde en açık örneğidir” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu 16 baro başkanıyla Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk bıraktı. Ardından polisler tarafından engellemenin devam etmesi üzerine oturma eylemi yapan baro başkanlarının yanına gelerek meslektaşlarına destek verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı avukat Mansur Yavaş’ın da, polis ablukası altındaki baro başkanlarına desteğe geldiği görüldü.

Barolar Yürüyüşü

60’a yakın baro başkanı, Avukatlık Kanunu ve baroların seçim sisteminde değişiklik öngören yasal düzenleme çalışmalarına tepki olarak 19 Haziran’da bulundukları illerden Ankara’ya doğru ‘Savunma sürüyor’ sloganıyla yürüyüş başlattı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.