Baykal Saran Tiyatro Ödülü Tolga Tekin’e Verildi

28 Temmuz 2006 tarihinde aramızdan ayrılan Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü Baykal Saran’ın adı ve anısına verilen Baykal Saran Tiyatro Ödülü bu yıl beşinci kez sahibini buldu.

2010-2011 sezonunda ödül, Martin McDonagh’ın yazdığı, İlham Yazar’ın yönettiği “Yastık Adam” adlı oyundaki performansıyla Tolga Tekin’in oldu. Tolga Tekin ödülünü 24 Ekim Pazartesi günü, Ankara Devlet Tiyatrosu Akün Sahnesi’nde düzenlenecek ödül töreniyle alacak.

Özel davetlilerin ve basın mensuplarının katılacağı ödül töreni, “Yastık Adam” oyununun özel gösterimi sonrasında başlayacak. Devlet Tiyatroları’nın desteğiyle verilen Baykal Saran Tiyatro Ödülü’ne değer görülen sanatçılar, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları Baş Rejisörü Rüştü Asyalı, Tiyatrocu Selçuk Yöntem, Tiyatro eleştirmeni Atilla Sav ve Erkal Saran’dan oluşan jüri tarafından belirleniyor. Jüri her yıl tiyatro sezonunda sergilenen eserlerde rol alan sanatçılar arasından ödüle layık görülen “En İyi Oyuncu”yu seçiyor.

Baykal Saran Tiyatro Ödülü’nü 2006-2007 sezonunda “İki Kişilik Hırgür” adlı oyundaki performansıyla Benian Dönmez, 2007-2008 sezonunda “Giordano Bruno” adlı oyundaki performansıyla Durukan Ordu, 2008-2009 sezonunda “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı oyundaki performansıyla Erdal Beşikçioğlu ve 2009-2010 sezonunda “Krem Karamel” oyunundaki performansıyla Servet Pandur almıştı.

Baykal Saran, Türk tiyatrosunda, üstün oyunculuk yeteneğinin yanı sıra, ilkeli, tutarlı ve ödünsüz sanatçı kişiliği ile öne çıkmış simge isimlerden biriydi. Adını taşıyan ödül, onun sahip olduğu bu değerleri yarınlara taşıyacak oyuncuları öne çıkarmak için verilmektedir. Tiyatro yaşamı boyunca 49 oyunda oyunculuk, 6 oyunda rejisörlük yapan Baykal Saran, “Kurtuluş”, “Küçük Ağa”, “Kurtlar Vadisi” gibi çeşitli TV yapımlarında da rol aldı. Saran, son anına dek tiyatroyla iç içe bir yaşam sürdü. Sanatçının şu sözleri de bu yaşamın bir özeti niteliğinde: “Tiyatrodaki unsurlar içinde en sevdiklerimden biri ‘perde’dir. Perdenin açılırken çıkardığı ses, dolu salondan gelen sıcak hava beni hep mutlu etmiştir. ‘En büyük sahne’yi terk edinceye kadar tiyatro perdesinin açılış sesini duyabilmeyi umut ediyorum.”

Tolga Tekin: 1974 Ankara doğumlu olan sanatçı orta okul ve lise öğrenimini Özel Arı Koleji’nde yaptı. 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü kazandı. 1997 yılında Devlet Tiyatroları sınavına girdi ve Adana Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. 2005 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin olan Tekin yedi sezondur Ankara’daki görevine devam ediyor.

Görev Aldığı Bazı Oyunlar: İkinci Bölüm, Soytarılar, V. Frank, Karar Kimin, Abdülcanbaz, Cimri, Carmela ve Paolino, Fırtına, Bağdat Hatun, Ruzante, Salome, Keşanlı Ali Destanı, Aşk-ı Memnu, Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella, Bekleyiş, Karar Kimin.

Yönettiği Oyunlar: Akıllı Soytarı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.