BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE 3 TÜRK FİLMİ

img.aligncenter

ANKARA – Berlin Film Festivali, 11-21 Şubat tarihlerinde 60. kez düzenlenecek. Festivalin yarışma, panorama ve forum gibi üç önemli bölümünde üç Türk filmi sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.
     Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Berlin Film Festivali’nin 60. yılını kutladığını, festival yönetiminin bunun heyecanını yaşadığını söyledi.
     Festivalin bu yıl Türkiye için ayrı bir önemi olduğunu belirten Boyacıoğlu, ilk kez üç önemli bölümde üç ayrı Türk filminin yer alacağını bildirdi.
     En son 2000 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın ”Mayıs Sıkıntısı” filminin yarışma bölümüne seçilme başarısı gösterdiğini anlatan Boyacıoğlu, ”Festivale katılım yüksek oluyor. Bu yıl altı bin film başvurmuş. Bunların arasından 70-80 tanesini alıyorlar 20’si yarışma bölümüne alınıyor. İlk 20’ye kalmak çok büyük bir başarı” dedi.
     Semih Kaplanoğlu’nun ”Bal” adlı filminin yarışma, Reha Erdem’in ”Kosmos” adlı filminin Panorama, genç sinema olarak bilinen Forum bölümünde ise Tayfun Pirselimoğlu’nun ”Pus” adlı filminin beğeniye sunulacağını kaydeden Boyacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ”Ayrıca forum bölümünün 40. yılı dolayısıyla özel bir gösterim düzenlemişler. Geçmişten bazı filmler gösteriyorlar. Orada da Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kasaba’ adlı filmi beğeniye sunulacak.
     Bu yıl çok önemli bir katılım söz konusu. Önceki yıllarda bir ya da iki filmle katılıyorduk ya da yarışmada filmimiz olmuyordu. Bu yıl önemli bir başarı bizim için. Yarışma bölümünde son 10 yıldır tamamen Türk yapımı bir film ilk kez yer alıyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.