Beyaz Saray’dan, Kuzey Kore’ye WannaCry Suçlaması

Beyaz Saray tarafından yayınlanan bildiride, WannaCry siber saldırısının geniş çapta olduğu, milyonlarca dolara mal olduğu ve Kuzey Kore’nin bundan direk sorumlu olduğu belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Tom Bosset tarafından yayınlanan resmi bildiride, ” Siber saldırı geniş çaptaydı ve milyonlarca dolara mal oldu ve Kuzey Kore bundan direk sorumludur” belirtildi. Bildiride, ” İddialarımız delillere dayanıyor, Kuzey Kore saldırıdan sorumlu tutulmalı” şeklinde belirtildi. Bildiride; ayrıca “Gerekli olduğunda, ABD siber tehlike için maliyet ve sonuçlar doğurmak için tek başına hareket edecek. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin kabul edilemez nükleer ve füze denemeleri yüzünden birçok baskı uyguladı ve sonuç olarak Pyongyang’ın siber veya başka saldırıları engellemek için maksimum baskı stratejimizi kullanmaya devam edeceğiz” ifadelere yer verildi.

Dünya çapında etkili olan WannaCry saldırısı 12 Mayıs’ta başlamış sadece bir günde 150 ülkede 230 bin bilgisayarı etkilemişti. Dünya çapında birçok şirket ve kamu servisleri bu durumdan etkilenmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.