Biden 1915 Olayları için Soykırım İfadesini Kullandı

ABD Başkanı Joe Biden, bugün yaptığı açıklamayla, 1915 yılında meydana gelen ve Ermeni tehciri olarak nitelendirilen olayları “soykırım” olarak nitelendirdi. Biden’in açıklamasının, 23 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, haziran ayındaki NATO Zirvesi’nde ikili görüşme yapmak konusunda anlaşmalarının ardından gelmesi şaşkınlık yarattı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

”Her yıl bu günde, Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında hayatını kaybeden herkesin hayatını hatırlıyor ve kendimizi böyle bir vahşetin bir daha yaşanmamasına adıyoruz. 24 Nisan 1915’ten itibaren Konstantinopolis’teki Ermeni aydınların ve cemaat liderlerinin Osmanlı makamları tarafından tutuklanmasıyla bir buçuk milyon Ermeni, imha kampanyasında sürgün edildi, katledildi veya ölüme yürüdü. Meds Yeghern’in kurbanlarını onurlandırıyoruz ki yaşananların dehşeti tarihe karışmasın. Ve nefretin her türlü aşındırıcı etkisine karşı her zaman tetikte olmamız için hatırlıyoruz.

Hayatta kalanların çoğu, ABD de dahil olmak üzere dünya çapında yeni evler ve yeni hayatlar bulmak zorunda kaldı. Ermeni halkı güç ve dayanıklılıkla hayatta kaldı ve cemaatini yeniden inşa etti. On yıllar boyunca Ermeni göçmenler ABD’yi sayısız şekilde zenginleştirdiler, ancak atalarının birçoğunu kıyılarımıza getiren trajik tarihi asla unutmadılar. Hikayelerini onurlandırıyoruz. O acıyı görüyoruz. Tarihi doğruluyoruz. Bunu suçlamak için değil, olanların tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz.

Bugün, kaybedilenlerin yasını tutarken, gözlerimizi geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya doğru da çevirelim. Bağnazlığın ve hoşgörüsüzlüğün günlük kötülüklerinden etkilenmeyen, insan haklarına saygı duyulan, tüm insanların onurlu ve güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürebildiği bir dünya. Gelecekteki zulümlerin dünyanın herhangi bir yerinde oluşmasını önlemek için ortak kararlılığımızı yenileyelim ve tüm dünya insanları için şifa ve uzlaşma peşinde koşalım.

Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda ölen tüm Ermenileri onurlandırıyor.”

Biden, 1981 yılında olayları “soykırım” olarak niteleyen ABD Başkanı Ronald Reagen’ın ardından bu sözcüğü kullanarak olayları niteleyen ikinci ABD Başkanı olarak tarihe geçti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.