Biden’ın Danışmanı Türkiye İle İlgili Açıklamada Bulundu

ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden’ın diplomasi danışmanı Michael Carpenter Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD’de Başkanlık seçimlerini Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden kazanmıştı.

Biden’ın diplomasi danışmanı Michael Carpenter, AB’nin ABD Büyükelçisi Stavros Lambrinidis, ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Fransa’nın eski AB işleri bakanı Nathalie Loiseau ile AB ile ABD ilişkileri üzerine bir video konferans gerçekleştirdi.

Michael Carpenter, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak ya da yaptırımlar yoluyla ekonomisini çökertmek arayışında olmadıklarını, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri satın alması, Doğu Akdeniz, Libya ve Dağlık Karabağ politikalarının “sorumsuzca” olduğunu ve bir müttefike yaraşır olmadığını söyledi.

Carpenter, sözlerine şöyle devam etti:

“S-400 meselesinde olduğu gibi çıkış yolları bulunmalı. Türkiye eylemlerini değiştirirse masaya pozitif örnekler konulabilir ancak şu an izlediği politikaya devam ederse bunun Erdoğan hükümetine yönelik potansiyel negatif sonuçları olacaktır.  Türkiye ile ilişkilerde tek taraflı hareket etmek doğru değil. Sorunlara balyoz ile yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama bu, Türkiye’ye karşı AB’nin elinde önemli kozlar olduğunu ortaya koysa da bu kozlar dikkatli şekilde kullanılmalı. Türk Lirası bu yıl en çok değer kaybeden para birimi oldu. Albayrak’ın istifası gösterdi ki sorunlar üst üste biriktiğinde Türk hükümeti, politikalarını yeniden değerlendirebiliyor”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.