Bildirilen Plasebo Etkisi

Plasebo olarak isimlendirilen etkisiz madde, hastalara ilaç olarak etkisiz olduğu söylenmeden verilerek hastayı olumlu yönde etkilediği bilimsel testlerle kanıtlanmış ve bilinen yaygın bir gerçek olarak olarak günümüzde bir çok bilim adamları tarafından kabul edilmektedir.

Ancak bu sefer İngiltere’nin Hull Üniversitesi’nden Irving Kirsh’in yaptığı araştırma ilaç olarak verilen maddenin etkisiz olduğunun hastalara bildirilmesi ile gerçekleştirilmiş. Farklı bi bakış açısıyla insan psikolojisi araştırılmak istenmiş ve şaşırtıcı bir biçimde hastaların ilaç olmadığını bildiği halde iyileşme gösterdikleri tespit edilmiştir. Böylelikle hastaların ilacın sahte olup olmadığını bilmelerinin sanıldığı gibi bir önemi olmadığı ortaya çıkmıştır.

Araştırmaya 80 hassas bağırsak sendromu kişiler katılarak iki gruba ayrıldılar. İlk gruba 21 gün bounca sahte ilaç verildi ve sahte olduğu söylendi, diğer gruba ise hiç bir madde verilmedi. Yapılan kontroller sonucunda etkisiz madde alanların hastalıklarının %30, diğer grubun ise %8 oranında iyileşme kadettikleri gözlemlendi.

İlk gruptaki hastaların yaşam kalitesinin %21, diğer  gruptakilerin ise %15 arttığı belirlendi.

Yoruma kapalı.