Bilim Kurulu Üyesi Okulların Açılmasına Dair Konuştu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Kovid-19 vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılıp açılmayacağına dair konuştu.

Bir bilim programına konuşan Prof. Yavuz, bu yıl okulların açılıp açılmayacağına dair soruyu yanıtladı.

Yavuz, temmuz ve ağustos aylarında açıklanacak vaka sayısının okulların açılmasında belirleyici faktör olacağını söyleyerek, “Bu tablo böyle devam ederse okulların açılmasıyla ilgili özellikle üniversitelerde sıkıntı yaşayabiliriz” şeklinde konuştu.

Şimşek,

“Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların ön görüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pekte mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos ayını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim’de neler yapabileceğimize karar vereceğiz.” Dedi.

Okulların açılmasına dair ise, “Burada esas kritik olay şudur; yani bu tarz salgınlarda yapmamız gereken ne oluyor?.. Bir kere hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.