Bir Dolandırıcılık Olayı Çin’deki Yasadışı Organ Ticaretini Gözler Önüne Serdi

Cai Shaohua, böbrek müşterisi  bulmak için Pekin’deki ana hastanelerinin dilaiz ünitelerinin dışında dolaşırdı. Çin’in vahşi batı organ nakli pazarında alıcıyı o bulurken başka bir aracı da donörü bulurdu. Eğer donör tıbbi testi geçerse, Cai o zaman 400 yuan (61$) karşılığında sahte belgeler düzenlerdi.

Cai, bütün bunları anlatan yüz karası bir aracı olarak, Çin Life Week magazin dergisine alıcıların bir böbrek için 110.000 ile 120.000 yuan (16,858$ ile 18,390$) arasında ödeme yaptığını anlattı. Kendisi, diğer aracı ve donör bu ücreti üçte bir oranında paylaşıyorlarıdı.

Cai artık hiçbir hastanenin dışında gezemeyecek – yasadışı aracılık yaptığı için Pekin Haidan Bölgesi Mahkemesi tarafından mahkum edildi- ama o  Pekin’de her organ nakli hastanesinde aracılar bulunduğunu söyledi. Bu açık bir sır aslında. Cai. “Her aracının kendi bölgesi var ve başka yerde iş yapmasına izin verilmez. Ama aracılar sıklıkla kendi aralarında bilgi ve kaynak alış verişi yaparlar” dedi.

Cai’nin hikayesi, oyuncuların rızası olmayan donörleri kaçırarak ve sahte belge düzenleyerek kar elde ettikleri Çin’deki ahlak dışı organ endüstrisine bir bakış aslında.

Çin’in “İnsan Organı Nakli Yönetmeliği”ne göre organlarını bağışlayan insanlar sadece evli çiftler veya yakın akrabalar olabilirler. Cai’nin işi bu ilişki dereceleri ile ilgili var olmayan yakınlığı sahte belge ile kanıtlamaktı.

Çin’de kanuni organların son derece sınırlı olması yasadışı organ ticaretinin güçlü olduğu anlamına geliyor. İki bağımsız araştırmadan gelen deliller 2000 yılından beri, Çin’deki hapishanelerde ve çalışma kamplarında hapsedilen milyonlarca Falun Gong uygulayıcısının organları için doğrudan öldürüldüğünü ortaya koyuyor. Çalışmalar Çin’de en azından 40.000 – 65.000 organ naklinin bu kaynaklardan geldiğini tahmin ediyor.

Kayıp Böbrek

Hu Jie is 26 yaşında bir gün böbreksi olarak uyanan bir erkek. Onun hikayesi Çin’de geniş çaplı olarak anlatıldı.

Hunan’da doğan ve Guangdong’da çalışan Hu kumarda 24,000 yuan (3,678$) kaybedince alacaklısı iki ay içerisinde parayı istediğini söyler. Bir böbrek bağışı için iyi bir ödül vaadeden bir reklam görünce aracı ile temasa geçmeye karar verir. 40,000 yuanda (6,130$) anlaşırlar.

Hu, aracı ile buluşmak için Shandong’a gider ve aracı tıbbi bir kontrolden geçirmek için onu  bir hastaneye götürür. Hu kayıt yaptırmak ya da kimliğini göstermek zorunda kalmaz, aracının hastane ile ilgisi vardır ve ve Honk Kong’un Next Madyası’nın söylediğine göre her bir iki günde bir müşteri getirir.

Hu taramadan geçtikten sonra, aracı onu böbrek alıcı ile tanıştırmak için Shanxi ilindeki Linfen’e götürür. Hu bu anda biraz korkmaya başlar ve operasyondan çekinir. Ama aracı bunun çok geç olduğunu söyler: bütün paralarını Hu’nun yol masraflarına ve sağlık taramasına harcamışlardır ve böbreği  almadan gitmeyeceklerdir.
6 Ocak tarihinde aracılar Shanxi ilindeki bir kasabadaki küçük bir hastaneye götürürler ve böbreğini alırlar.

Hu Next Magazine’e  “Operasyondan bir sonraki gün, kendimi hastanede yalnız buldum. Biri cep telefonuma 27.000 yuanın (4.137$) banka hesabıma aktarıldığını ve kimseye hiçbir şey söylemem konusunda bir mesaj yolladı.” Diyerek olayın detaylarını anlattı.
Otoriteler, Hu’nun hikayesi medyada ortalığı karıştırınca, konuyu araştırdıklarına dair açıklama yaptılar.

Yoruma kapalı.