Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir ilk: Gazze’de ateşkes tasarısına onay!

Fotoğraf: UNSC

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD’nin Gazze’deki savaşa ilişkin ateşkes planını destekleyen kararını destekleme yönünde oy kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi.
Teklifte “tam ve tam ateşkes”, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması, ölü rehinelerin kalıntılarının iadesi ve Filistinli tutukluların değişimi için koşullar yer alıyor.
15 Güvenlik Konseyi üyesinin 14’ü, ABD tarafından hazırlanan karar taslağının lehinde oy kullandı. Rusya çekimser kaldı.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başkan Biden’ın ortaya koyduğu planı destekleyip desteklemediğini doğrudan söylemedi.
Kararda, böylelikle 3 aşamalı teklif uyarınca; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze’de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze’nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedildi.
Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrail’in tüm Gazze’den çekilmesi istendi.
Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin de cesetlerinin teslim edilmesi öngörüldü.
İlk aşama için müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi halinde ateşkesin müzakereler bitene kadar devam edeceği kaydedilen kararda, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak, BMGK ve BM üyelerinden destek istendi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.