Birol Güven, Denizli’nin Geleneksel Köy Düğününün Filmini Çekecek

Yapımcı Birol Güven, Denizli ve Ege yöresinin gelenek ve göreneklerini anlatan bir köy filmi çekmeyi planladığını söyledi.
Birol Güven, Papatyam dizisindeki Rıza karakterini canlandıran Erdem Baş’la birlikte Denizli Valisi Yavuz Erkmen’i ziyaret etti. Güven ziyarette gazetecilerin sorusu üzerine Çocuklar Duymasın dizisindeki Denizlili dünürlere şehirden gelen tepkilere cevap verdi.
    Dizinin başlarında Denizlilerin gösterdiği tepkinin biraz erken olduğunu öne süren Güven, “Sonuçta biz Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir dizi ya da belgesel yapmadığımız için biz biraz daha mizahın komedinin peşindeyiz. O tepkileri biraz erken bulmuştum. Zamanla değişeceğini biliyordum zaten. Denizli gelişmiş bir kent ama biz daha çok denizlinin köylerini anlatmak istiyorduk. Hala da ondan vazgeçmiş değiliz. Bizim karakterlerimiz Denizli’nin köylerinde yaşayan karakterler. Biz köylüyü anlattık tepki merkezden geldi.” dedi.
    Yanlış bir şey anlatmak istemediklerini vurgulayan Birol Güven, olayları komik anlatmak zorunda olduklarına dikkat çekti. Denizli’nin köylülüğü reddettiğini bu yönde mailler geldiğini dile getiren Güven, “Bize mailler geliyordu. ‘Denizli gelişmiş alışveriş merkezleri var.’ deniyordu. Onlara cevap olarak ‘Siz de daha değerli Özay Gönlüm var.’ demiştim. Benim için hakikaten folkloru daha değerli Denizli’nin.” diye konuştu.
    Denizli’nin geniş hinterlandını alarak Ege’yi değerlendirmek istediğini belirten Güven, “Dilindeki müziği çok seviyorum. Onun yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Ben milli bir insanım. Milli değerlerinde var olmasından yanayım.” şeklinde konuştu.
    Kendisinin asıl amacının Denizli’nin geleneksel adetlerini gösteren bir düğün filmi çekmek olduğunu açıklayan Güven, “Bizim asıl meselemiz düğün. Şu anda yok olmakta olan geleneksel bir düğünü tekrar yaşatacağız. Benim hayalimdeki düğünde maalesef yok olmaya başladı. Biraz arşiv değeri olan bir düğün çekmeyi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
    Vali Erkmen ise sevilen dizilerin içinde kültürel mesajların verilmesi çok önemli olduğunu bundan dolayı Birol Güven’i kutladığını söyledi
    Ziyarette Denizli İl Kültür Müdür Mehmet Korkmaz da hazır bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.