Blinken Türkiye’nin Hamlelerini Rahatsız Edici Buldu

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, gelecek hafta gerçekleşecek Erdoğan-Biden görüşmesi öncesinde Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, haftaya gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi öncesi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hamleleri, insan hakları konusu, basın özgürlüğü gibi konuları gündeme getireceğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda konuşan ve senatörlerin sorularını yanıtlayan Blinken, Demokrat Senatör Robert Menendez’in sorusuna yanıt verdi. Menendez, “Şu bana çok şaşırtıcı geliyor; bir NATO müttefikinde bugün daha fazla sayıda gazeteci ve avukat tutuklanmış durumda, bana göre Türkiye, Kıbrıs’ı ve münhasır ekonomik bölgesini tehdit ettiğinde, Libya’ya giderek kimse tarafından tanınmayan ama Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölgesine müdahale eden bir ekonomik bölge ilan ettiğinde, Azerbaycan üzerinden Ermenistan’a karşı saldırgan davranışlara karıştığında, Libya’da menfur bir rol oynadığında uluslararası hukuku sürekli ihlal ediyor. O zaman Erdoğan idaresi altındaki Türkiye’ye karşı neler yapıyoruz? Erdoğan idaresi altındaki Türkiye diyorum çünkü bu Türkiye halkıyla ilgili bir şey değil ama kesinlikle lideriyle ilgili” ifadesini kullandı.

Blinken, Menendez’in bu uzun girişten sonra sarf ettiği sorusuna yanıt vererek gelecek hafta Biden’ın bu konuları gündeme getireceğini söyledi. Blinken, “Şundan kesinlikle eminim ki Başkan Biden gelecek hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünde bu konular gündemin en üst sırasında yer alacak. Az önce sıraladığınız konular dahil Türkiye’yle aramızdaki ayrılıklar sır değil. Birçok bakımdan Türkiye bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmıyor. Sadece Rusya’dan S-400 alımı değil, bunun de ötesinde, Doğu Akdeniz’de atılan adımlar derinden rahatsız edici” diye konuştu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den gemileri çekmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Blinken, Türkiye’nin Batı bloğunda yer alması gerektiğini de dile getirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.