BM: ‘5 Milyonu Aşkın Suriyeli Ülkesini Terk Etti’

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), altı yıldır Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin sayısının 5 milyonu geçtiğini açıkladı.

UNHCR, yayınladığı raporda iç savaş nedeniyle 5 milyonu aşkın Suriyelinin ülkesini terk ettiğini, 6.3 milyon Suriyelinin de ülke içinde yerinden olduğunu duyurdu. 13.5 milyon Suriyelinin insani yardıma muhtaç olduğu belirtilen raporda, ülkesini terk etmek zorunda olanların en yüksek kesiminin 3 milyonu aşkın sayı ile Türkiye’ye, geri kalanların ise Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır gibi ülkelere sığındığına dikkat çekildi. Mülteci konumunda bulunan Suriyelilerin büyük çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğuna dikkat çekildi. Savaşın başlamasından günümüze kadar on binlerce mültecinin Akdeniz’in derin sularında boğulduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye konusunda acil önlemler alınmazsa yaşanan insani trajedinin daha da kötüleşeceğini söyledi. Üç milyonu aşkın çocuğun savaştan başka bir dünya tanımadığını belirten Grandi, hem savaşın bitmesi konusunda çalışma yapılması hem de insani yardımların Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşması için gayret gösterilmesinin önemine vurgu yaptı.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.