BM, Çin’e Uygur Türkleri İle İlgili Çağrıda Bulundu

Fotoğraf; Wikimedia Commons

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile olan görüşmesinde Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki zulüm ve baskı gören insanlar için insan hakları ihlallerini gündeme getirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’, “Kuşak ve Yol” 2. Ulusararası İşbirliği Forumu için Pekin’i ziyaret eden Guterres’in Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde eğitim kampı adı verilen merkezlerde tutuklu bulunan Uygurlar meselesini gündeme getirdiğini belirtti.

Dujarric, samimi ve dürüst bir görüşme olduğunu aktarırken “Her topluluk kendi kimliğine saygı duyulduğunu ve bir bütün olarak tam anlamıyla ulusa aidiyeti hissetmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Sincan’da milyonlarca Uygur’un “yeniden eğitim” gerekçesiyle toplama kamplarında tutulduğu bir süredir dünya kamuoyuna sunuluyor.

Uluslararası İnsan Hakları kuruluşları, Çin hükümetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel yöneticilerin siyasi olarak sakıncalı bulunduğu iddia ettiği bireyleri siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu bildirmişti. Alıkonulan kişi sayısının milyonları bulduğunu aktarmıştı.


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bir süre önce yayımladığı raporda, son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğuna ve siyasi açıdan tehlikeli değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı bulunmaksızın “siyasi eğitim merkezleri” denilen gözaltı merkezlerine gönderildiği iddialarına yer vermişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin makamlarına durumun büyük bir utanç kaynağı olduğunu belirterek, “Türk kamuoyunun ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz.” ifadesi kullanılmıştı.

ABD 2018 İnsan Hakları Raporu’nda Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı baskıya değinilmiş, 800 bin ila 2 milyon Uygur, Kazak ve diğer Müslüman gruplardan bireylerin, Çin tarafından tutuklanarak kamplara konulduğu, özellikle Sincan bölgesindekilerin uluslararası hukuka aykırı şekilde “zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı” muamele veya işkenceye maruz kaldıkları belirtilmişti.
Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.