BM Genel Sekreteri, Uygur Bölgesi’ni İncelemek için Ciddi Müzakereler Yürüttüğünü Söyledi

BM Genel Sekreteri Guterres, BM İnsan Hakları heyetinin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde sınırsız erişimle inceleme yapabilmesi için Çin makamları ile ciddi müzakereler halinde olduklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kanada resmi yayın organı CBC’ye açıklamalarda bulundu.

Guterres, “Şu anda BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ofisi ile Çinli yetkililer arasında, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara karşı insan hakları ihlallerine dair iddiaları araştırmak için ciddi müzakere yapılıyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne BM yetkililerinin girmesine izni verme konusunda umarım yakında bir anlaşmaya varılacak ve İnsan Hakları Yüksek Komiseri kısıtlama veya sınırlama olmaksızın Çin’i ziyaret edebilecek.” şeklinde konuştu.

Guterres, “Bizim için ziyaretin, kurumun istediği her şeye sınırsız erişiminin sağlandığı bir misyon olması önemli. Ziyaretin bu şekilde olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Guterres, Çin’i Hong Kong’da insan haklarına saygı göstermeye çağırmaya devam ettiklerine dikkati çekerek, “Çin’in ülkenin birliği ve toprak bütünlüğü ile ilgili endişelerini anlıyor ve saygı duyuyoruz ancak aynı zamanda Hong Kong halkının iradesine saygı duyulması gerektiğine de inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Guterres ayrıca Çin’de tutuklu bulunan Kanada vatandaşlarının insan haklarının güvence altına alınması gerektiğini kaydederek, BM’nin bu ve benzeri birçok durumu endişeyle izlediğini söyledi.

Çin hükümeti Uygur Türkleri’ne karşı ağır baskı uyguluyor

Çin Komünist Partisi’nin Sincan Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri’ne uyguladığı ağır baskı uluslararası çapta eleştiriliyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Baskıya maruz kalan Uygurlar, Çin hükümetinin Uygurları zorla kısırlaştırdığını, ağır zulümlerden geçirildiğini ve dini inançlarını hükümetin zorla bıraktırdığını söylüyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin hükümeti, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.