BM Raportöründen Kaşıkçı cinayeti Açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti için Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttu.

Özel Raportör Agnes Callamard, Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıkladığı raporu, İsviçre’de BM İnsan Hakları Konseyi’nin 41’inci oturumuna sundu.

Callamard,  “Soruşturmada elde edilen kanıtlar, Kaşıkçı’nın öldürülmesinin, Suudi Arabistan Krallığı’nın sorumlu olduğu bir yargısız infaz, zorla kaybolma ve muhtemelen bir işkence eylemi oluşturduğunu göstermektedir. Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin çok sayıda teori var ama hiçbiri Suudi Arabistan devletinin sorumluluğundan başka bir yol göstermiyor.” ifadelerini kullandı. 

Callamard, cinayetin kapsamlı koordinasyon ve önemli insan kaynaklarını içeren bir operasyonun sonucu olduğunu belirterek, 15 Suudi devlet ajanının resmi statülerini kullanarak Kaşıkçı’nın infaz edildiğini iddia etti.

Cinayetin yalnızca yerel bir mesele olarak kabul edilmediğini önemle belirtti.

Theresa May’de cinayaete ilişkin açıklamada bulundu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan oturumda, cinayete ilişkin açıklamalarda bulundu.

 May, “Bu korkunç cinayet için hesap verme zorunluluğunu görmek istiyoruz. Sorumlulardan hesap sorulması ve yasal sürecin takip edilmesi gerektiğini vurguladım.” ifadesini kullandı. 

Bu tür ulusal yasa ihlallerinin tekrar yaşanmaması için Suudi Arabistan’ın gerekli önlemleri almasını beklediklerini söyledi.

“Devam eden soruşturmayı yakından takip ediyoruz ve uluslararası kabul görmüş yasal standartlar doğrultusunda ilerlemesini umuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmişti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.