BM’den Kuzey Kore’ye 7 Yıl Sonra İlk ‘İnsani’ Ziyaret

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock'un 9-12 Temmuz'da Kuzey Kore'yi ziyaret edeceği bildirildi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock’un 9-12 Temmuz’da Kuzey Kore’yi ziyaret edeceği bildirildi.  Bu ziyaretin, insani işlerden sorumlu üst düzey bir BM yetkilisinin, 2011 yılından bu yana ilk kez olacağı belirtildi.

Lowcock’un 9-12 Temmuz’da Kuzey Kore’yi ziyareti sırasında hükümet yetkilileri ve ülkedeki insani durumu değerlendirmek için bu alanda çalışan kişilerle bir araya geleceğini ifade edildi.

BM Genel Sekreter Sözcülerinden Ferhan Hak, Kuzey Kore’nin uzun süredir devam eden ve büyük ölçüde göz ardı edilen bir insani krizle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, nüfusun yüzde 40’ını oluşturan 10 milyondan fazla kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ve kronik gıda sıkıntısı yaşadığını, ülkede her 5 çocuktan birinin gelişme, büyüme sorunu yaşadığını belirtti. Özellikle kırsal kesimde nüfusun büyük bölümünün sağlık, su ve hıfzısıhha gibi temel hizmetlere erişimde sorun yaşadığını sözlerine ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.