Bo Xilai, Chongqing Şehri Parti Sekreterliği Görevinden Alındı

Bo Xilai Çin Komünist Parti (ÇKP) Sekreterliğinden Alındı

Epoch Times muhabiri Xie Dongyan tarafından

Görevden alınana eski Chongqing şehri Parti Sekreteri Bo Xilai

ÇKP’nin ana basın kuruluşu Renmin web sitesi 15 Mart 2012 Pekin saati ile 10:02’de resmi olarak “Chongqing şehri sorumlusunun görevi değiştirildi” başlıklı bir haber yayınlandı ve 2 dakika sonra, Bo Xilai’nın Chongqing şehri Parti Sekreterliği görevinden alındığını açıkladı. Bo Xilai’nın dramatik bir biçimde görevden alınması Parti içindeki savaş ateşinin kısa sürede ÇKP’nin Merkezi Siyasi Bürosu daimi komite üyesi Zhou Yongkang’a yaklaşmakta olduğunu göstermektedir.

Çin hükümetinin ana basın kuruluşu Renmin web sitesinde 15 Mart sabahı birdenbire Bo Xilai’nın görevinden alındığı haberi yayınlandı. Birinci haberde, Chongqing şehri ana sorumlusunun görevi değiştirildi denirken, 2 dakika sonra “Dün Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından alınan karar ile: Başbakan Yardımcısı Zhang Dejiang aynı zamanda Chongqing Şehri Parti Sekreterliği görevini de üstlendi; Bo Xilai ise bugün itibaren Chongqing Şehri Parti Sekreterliği dâhil şehirdeki tüm görevlerinden uzaklaştırıldı.” bilgisi yayınlandı. Bu haber, yayınlandıktan 10 dakika içinde 5360 kez diğer medya kuruluşları tarafından kopyalanarak yayınlandı.

Başbakan Wen Jiabo 14 Mart’taki toplantıdan sonra düzenlendiği basın toplantısında, ciddi bir şekilde Wang Lijun olayının ayrıntılarının araştırılıp gerçeklerin ortaya çıkarılacağını açıkladı. Wen Jiabo, “Şu anda sorumlu olan Chongqing Şehri Parti Komitesi ve Chongqing Belediyesi önceden yapılmış işleri tekrar akıllarına getirip ders alacak şekilde düşünmeli ve aynı zamanda ciddi bir şekilde Wang Lijun olayından ders almak zorundalar.” İfadelerinde bulundu. Yurtdışındaki basına göre, bu ifade Wen Jiabo’nun Bo Xilai’ya karşı yaptığı “en şiddetli” eleştiridir.

Aynı basın toplantısında, ÇKP’nin Başbakanı Wen Jiabo ilk defa açık bir şekilde Chongqing Olayı hakkındaki soruları cevapladı ve konunun yasalar doğrultusunda ciddi bir şekilde araştırılıp halledileceğini söyledi. Wen Jiabo, şu anda sorumlu olan Chongqing Şehri Parti Komitesi ve Belediyesinin önceden yapılmış işleri tekrar akıllarına getirip ders alacak şekilde düşünmelerini istediğini yüksek sesle söyledi. Basın uzmanlarına göre, Wen Jiabo’un bu ifadesi açık bir biçimde Bo Xilai’nın yaptıklarını olumsuz bulduğunu, aynı zamanda da açık bir şekilde Bo Xilai’nın destekleyen arkasındaki kişilere –ÇKP’nin eski Genel Sekreteri Jiang Zemin ve şu anda görevde olan Çin Merkez Siyasi ve Hukuk Komitesi Sekreteri Zhou Yongkang’a meydan okumaktadır.

Bugün aynı saatlerde, Çin Merkez Personel Bakanlığı sorumlusu da, ÇKP Merkez Komitesi tarafından Wang Lijun’un Chongqing Şehri Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden alınmasına karar verildiğini doğruladı. Habere göre, Qinghai Eyaleti Vali Yardımcılığı ve aynı zamanda Eyalet Emniyet Müdürlüğü görevi yapan He Ting’in Chongqing Şehri Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanması bekleniyor.

Orijinal Çince Metin

İngilizce Metin

Yoruma kapalı.