Bodrum’daki İçkiden Zehirlenen Rehberlerden Üzücü Haber

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde katıldıkları tekne turunda ikram edilen viskiden zehirlenen 14 Rus turist rehberi hastanelik oldu.

Fot. Vikipedi

120 kişilik Rus turist rehberi kafilesi yeni açılan turizm sezonuna başlamak için düzenlenen tatil amacıyla Bodrum’a geldiler. Cuma akşamı 22.30 sıralarında Gümbet limanından Orkan 5 adlı tekne ile denize açılan rehberlere teknede viski ikram edildi. Saat 04.00 civarında otellerine dönen rehberlerin sekizinde baş dönmesi ve mide bulanması şikayeti üzerine Bodrum Devlet Hastane’sine kaldırılarak tetkik ve tahlilleri yapıldı.

Duruma ağır olan rehberlerden 14’ü Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Rehberlere ikram edilen viskinin kaçak olduğu için  rehberlerin zehirlendikleri iddia edildi. Orkan 5 isimli tekne hakkında Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından seferden men cezası verilip, tutanak tutulduğu öğrenildi.

14 Rus rehberle ilgili sabah saatlerinde açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan yoğun bakımdaki Rus rehberlerden ikisinin hayati tehlikeyi atlatamadığını açıklamıştı. Akşam saatlerinde ise iki rehberden en son gelen ve tedavisine başlanan rehberin öldüğü haberi geldi. Doç. Dr. Abdullah Erdoğan yoğun bakımda tedavisi süren bu iki hasta geri dönse bile beyin hasarı olasılığının yüksek olduğunu söylemişti. Gazetecilere bilgi veren Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, 28 yaşındaki Maria Shalyapina’nın dün sabah yaşamını yitirdiğini, 13 Rus turistten 8’inin bugün taburcu edildiğini, 5’inin tedavisinin ise sürdüğünü kaydetti. Doç.Dr. Abdullah Erdoğan, Rus rehberler Viktoria Nikoloeva’nın hayati tehlikeyi atlatamadığını ve tedavilerinin yoğun bakım ünitesinde sürdüğünü ifade etti.

Konuyla ilgili Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sürekli bilgilendirildiği, gelen hastaların hiçbirisinin tedavisinin geçiktirilmediği ve bir hastanın da kalbi durma noktasındayken geri döndürüldüğü, ve en son gelen ve tedavisi en geç başlayan hastanın da dün hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yoruma kapalı.