Boğaziçi Eylemleri Devam Ediyor

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan eylemler devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bugün Rektörlük önünde gerçekleştirdikleri eylemden sonra saat 16.00’da Kadıköy’de yapacakları kitlesel eylem için slogan atarak Bebek kampüsünden çıkış yaparak Beşiktaş İskelesi’ne doğru yürüdüler. Öğrencilere yoldan geçen vatandaşlar da destek verdi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri vapurlarla Kadıköy’e gittiler. Öğrenciler burada kalabalık bir grup tarafından alkışlarla karşılandı. Rıhtım Meydanı’nda TOMA’ların ve polisin hazır olduğu görüldü.

Öğrencilerden İdil Kaya tarafından basın açıklaması okundu :

“Kayyım rektör Melih Bulu’nun canlı yayındaki iddialarının aksine, biz burada Boğaziçi Üniversitesi’nin azınlığını değil ta kendisini temsil ediyoruz! Biz Boğaziçi Üniversitesi’nin bileşenleri olarak kayyım rektör atamasına karşıyız. Kayyım politikalarının bizi hep kötüye götüreceğini biliyoruz, alışmayacağız, kabullenmeyeceğiz!

Bilinsin ki; yalnızca Boğaziçi’nden ibaret değiliz, tüm öğrencilerin ve ülkenin bütünün yani İstanbul Sözleşmesi uygulansın diyen Kadınların ve LGBTİ artıların; Boğaziçi Üniversitesi’nin önünde direnen Bimeks İşçilerinin ve bilumum emekçi ve ezilenlerinin demokratik taleplerini dile getirmek için buradayız.

Boğaziçi gerçekliğinin ülke gerçeğinden kopuk olmadığının bilincindeyiz. Çünkü biliyoruz ki yalnızca üniversiteler değil, hem STK’lar hem belediyeler bu politik dayatmanın kurbanı olmakta ve halk iradesi hiçe sayılmaktadır. Demokratik taleplerimizi dile getirdiğimiz en temel alanlardan biri olan üniversitelerimizde ise kayyım atamaları üniversitelerimizin özerkliğini yok etmekte dolayısıyla ülkemizin geleceğini büyük bir tehdit altında bırakmaktadır.

Bugün Devlet Bahçeli’nin söylediğinin aksine bizim için konu kapanmamıştır. Kayyımlara gidene kadar ve gözaltındaki arkadaşlarımız bırakılana kadar da konu kapanmayacaktır.

Bu noktada, demokratik alanları genişletmek için, birliğimizin ve direnişimizin verdiği güvenle sesleniyoruz:

Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.

Kayyım olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin.

Tüm üniversitelerde rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.

Kayyımları kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz. Biliyoruz ki; kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.