Boğaziçi Üniversitesi’nde Eylem Devam ediyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde Erdoğan tarafından rektör atanması sonucu üniversitede protesto düzenleyen öğrencilerin evlerine polis baskını yapıldı ve 16 kişi gözaltına alındı.

AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör olarak atanmasına tepkiler büyüyerek protesto haline geldi.


Bugün düzenlenen rektör devir teslim töreni sırasında bazı akademisyenler rektörlük binasına sırtlarını dönüp eylem düzenledi. Akademisyenler, gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için slogan attılar ve basın açıklamasında bulundular.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri imzasıyla yapılan basın açıklamasında ‘rektör, dekan ve enstitü müdürü gibi yöneticilerin atamayla değil seçimle belirlenmesi’ gerektiği, bunun üniversitelerin ‘anayasal özerkliği için şart olduğu’ vurgulandı.

Boğaziçi Üniversitesi güney kampüsü içinde akademisyenlerin eylemi sürerken, üniversite dışında da polisler bekliyor. Öğrenci kartı olanlar dışında içeri kimse alınmıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.