“Bugün Eğitim, Tam Anlamıyla Bir Sorun Yumağıdır”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Köy Enstitüleri Derneğince düzenlenen etkinlikte konuşma yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde Yenikuşak Köy Enstitüleri Derneğince düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye tarihinde köy enstitülerinin “eğitim” denildiğinde akla gelen ilk kurumsal yapı olduğunu söyledi.

Köy enstitülerinin gelişmiş pek çok ülke tarafından model olarak benimsendiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Maalesef bu, belli bir zaman dilimi içinde bile olsa yeteri kadar değerlendirilemedi. Bir süre sonra kapatıldı. Köy enstitülerinde yetişenler, bu topluma çok büyük hizmetler verdi.” diye konuştu.

Nerede bir eğitim sorunu varsa o sorunu çözmek için eğiticilerle olmak ve onlara her türlü desteği vermek gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 5 temel sorunu var. Dış politika, hala derinleşerek sorun olmaya devam ediyor. Ekonomi, yaşadığımız ekonomiyi hepimiz görüyoruz. Bunu söylediğimizde henüz daha kriz ortada yoktu. Toplumsal barış, hala Türkiye’de sağlayamadık. Hala kitleler, ötekileştirilerek ve kutuplaştırılarak bir yere götürülüyor. Demokrasi ve hukuk devletinde ilk dillendirdiğimizden bu yana geri adım atmaya devam ediyoruz. Son temel sorunumuz, eğitim. Eğitimi bir sorun yumağı haline getirirseniz Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştıramazsınız. Bugün eğitim, tam anlamıyla bir sorun yumağıdır. Bütün bileşenleriyle bir araya gelip bu sorunu çözmek, hepimizin ortak görevi olmak zorundadır. Biz buna hazırız. Her ortamda eğiticilerin, eğitimin sorunlarını çözmek istiyoruz.”

Kılıçdaroğlu, eğitimdeki sorunların ne olduğunun bilindiğine dikkati çekerek, “Bütün sorunları çözmek için birlikteliğe ihtiyacımız var. Sorunu bilen, sağlıklı teşhis koyan ve çözecek olanları iktidara taşıma gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu yükümlülüğü özellikle aydınların ve Türkiye’nin geleceğini düşünenlerin iyi bilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Eğitimde gelinen noktanın bir “felaket tablosu” olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, 2017’de 1 milyon 897 bin çocuğun okullaşamadığını dile getirdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.