Bursa, Hacivat ve Karagöz İsimlerini Tescil Ettirdi

BURSAKaragöz ve Hacivat, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Bursa markası olarak tescillendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Karagöz ve Hacivat’ın isimlerinin tescillendiğini, Karagöz Müzesi’nde düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Karagöz, Hacivat ve Barış Manço tasvirlerinin yer aldığı gölge oyunu gösterisi ile başlayan toplantıda, Bursa’nın, tarihinin öne çıkarılması noktasında diğer kentlere örnek olduğunu anlatan Altepe, “Çok renkli kültürümüzde yeri olan Karagöz ve Hacivat’ın, Türk kültürünün de bir markası olduğu ve bu kahramanların Bursa’dan çıktığı tescillendi.” dedi.

4 bin yıllık geçmişe sahip olan kentte tarihin canlı bir şekilde yaşatılmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını kaydeden Altepe, geçmişle geleceği buluşturan Bursa’nın dünyaya örnek olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini dile getirdi.

Şehrin güzelliklerin öne çıkarıldığı soyut miras çalışmalarının tanıtımı konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Recep Altepe, şöyle konuştu: “Her konuda örnek olmanın onurunu yaşıyoruz. Halk dilinde ‘Karagöz Oyunu’ olarak bilinen, bizlerle bütünleşmiş, kent diline yerleşmiş, kahramanları Bursalı olan 600 yıllık geçmişe sahip Karagöz ve Hacivat gölge oyununun canlandırılması ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımızı bu değerlerle buluşturmaya çalışıyoruz.”

Gölge oyunu sanatçılarının gün geçtikçe azaldığına işaret eden Altepe, bu konuda da gereken desteğin verildiğini söyledi.

Bursa’nın değerlerinin farklı ülkeler tarafından sahiplenilmek istendiğine dikkati çeken Başkan Recep Altepe, şu bilgileri verdi: “Herkes kendi kültürünün daha birikimli ve daha renkli olduğunu sunmaya çalışır. Eserlerle, Bursa’nın her köşesinde ayrı bir tarih yaşıyor. Bu değerlerimize sahip çıkıyoruz. Karagöz ve Hacivat, Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusuyla 13 aydır devam eden incelemeler sonucunda İç Pazarda Uyumlaştırma Ofisi tarafından Bursa’nın markası olduğu tescillendi. Marka ve tasarım tescili yapan bu kurum, dosyamızı tescil etti, gölge oyununun Bursa’nın kültürü olduğunu ve Bursa’dan çıktığı onaylandı. Bizden sonra başvuran ülkelerin çabası ise reddedildi. Bu sayede Bursa olarak önemli bir adım atmış olduk. Bu çalışma Bursa’ya önemli bir avantaj sağladı.”

Somut olmaya kültürel mirası tescilleme çalışmalarına devam edeceklerini belirten Altepe, “Kılıç kalkan, gezek kültürü ve danışık gecesi gibi değerleri de Bursa ve Türkiye adına tescilletmeye, bunları kendimize mal etmeye çalışacağız. Bu konuda hassasiyet gösteren Bursa, diğer kentlere de örnek olacak.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Ömer Erdönmez de Karagöz Müzesi’nin Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş ilk müzelerden biri olduğunu söyledi.

Somut olmayan değerlerin korunması adına müzenin atölye çalışmaları ve festivallere ev sahipliği yaptığını anlatan Erdönmez, müzedeki atölye çalışmalarında kursiyerlerin ürettiği tasvirleri ve tescil belgesini Başkan Altepe’ye armağan etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Semih Pala, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Esat Yalman da toplantıya katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.