Büyük Anadolu Yürüyüşü Ege Kervanı Ayvalık’tan Yola Çıktı

Anadolu doğasının son yıllarda uğradığı büyük yıkıma karşı başlayan Büyük Anadolu Yürüyüşü vadilerden, köylerden, kasabalardan, şehirlerden yola çıkan kervanlarla Ankara’ya doğru ilerliyor.

Ege Kervanının ilk kolu Ayvalık’tan Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 77. yılına denk gelen 13 nisan sabahı yürüyüşüne başladı. 17 Nisan tarihinde İzmir’den çıkacak kervanla birleşerek Manisa, Kütahya ve Uşak üzerinden katılımlarla Ankara’ya doğru yürüyüşünü sürdürecek.

Büyük Anadolu Yürüyüşünün 7 kolundan biri olan Ege kervanı, Doğa Fotoğrafçısı Kadri Kaya ve Çevre Aktivisti Şükrü Kaygısız öncülüğündeki ekiple, Cumhuriyet Alanı’nda yaptıkları basın açıklamasının ardından yola çıkıp 48 km sonra Kozak yaylası Yukarıbey’e ulaşıp, yürüyüşü bir sonraki gruba devredecek. Grubun bazı üyeleri Ankara’ya kadar gidecek.

Yürüyüşle ilgili bilgi veren Kaya ve Kaygısız, “İlk gün (çarşamba) 22 km uzaklıktaki Karaayıt’a ulaşıp çadırlarımızda konaklıyoruz… Köy kahvesinde sohbet edip Anadolu’nun İsyanı filmini gösteriyoruz… İkinci gün (perşembe) Karaayıt köylüleri ile yola çıkıp Demircidere köyünde mola veriyoruz… Burada da film gösterimi ve sohbetin ardından Kozak Kermes meydanına hareket ediyor ve ikinci kampımızı Kermes çeşmesi yanında kuruyoruz… Üçüncü gün (cuma) Kermes meydanından hareketle 10.30’da Yukarıbey köyüne girip buradaki yürüyüşçülerle bir araya geliyoruz” dedi.

Yoruma kapalı.