Canikli:”500’den Fazla Terörist Etkisiz Hale Getirildi”

Milli Savunma Bakanı Canikli, yılbaşından bu yana Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarda 500’den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini söyleyerek, “Kökten temizlemek için ne yapılması gerekiyorsa şu anda o yapılıyor ve sonuna kadar da gideceğiz” dedi. Canikli, Menbiç’te devriye görevini Türkiye ve ABD kuvvetlerinin birlikte yapacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, dünkü NATO Savunma Bakanları Toplantısından sonra gazetecilerle bir araya geldi, gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunup soruları cevapladı.

Toplantı kapsamında geldiği NATO Karargahı’nda bazı ikili görüşmelerde bulunduğunu belirten Bakan Canikli, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile de bir araya geldiğini hatırlattı. Mattis ile görüşmesinde birçok konuyu ele aldıklarını belirten Canikli, “Özellikle Menbiç’teki yol haritasıyla alakalı son derece ayrıntılı, yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu.

Canikli, Mattis ve Pentagon’un Menbiç’teki yol haritasının şekillenmesinde olumlu katkısının olduğunu belirterek, “İlk görüşmelerimizde SDG olarak tanımlanan ve içinde fiilen YPG/PKK unsurlarının da bulunduğu o yapıyla ilgili daha farklı düşünceleri vardı. Bugüne kadar birçok görüşme gerçekleştirdik. Bu yapının deşifre edilmesi için hem olayın gerçek boyutunu anlattık hem de YPG ile PKK arasındaki organik ilişkinin bütün belge ve bilgilerle ortaya konulmasını sağladık” dedi.

Bununla ilgili ABD de dahil olmak üzere müttefik ülkelerin savunma bakanlarına çok kapsamlı dosya, bilgi ve belge sunduklarını anlatan Bakan Canikli, “Bugün geldiğimiz noktada PYD/YPG’nin PKK’nın bir unsuru olduğu ve SDG içindeki hakim konumda oldukları tezimiz artık büyük oranda kabul edilmiş durumda. Bu kabulün sonucu olarak Menbiç’teki yol haritası ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.