Çavuşoğlu:” 32 Tane İkili Görüşmeler Yaptık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyareti hakkında, “Bu ziyaretin önemli bir dönüm noktası olacağını düşünüyoruz, yeni bir sayfa açmak için” açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu, New York ziyaretini Türk gazetecilere değerlendirdi. 

Ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’a gelmesinden önce ve sonra birçok ikili görüşme yaptığına değinen Çavuşoğlu, “Çok sayıda ikili görüşmeler yaptık. 32 tane ikili görüşmeler yaptık; BM Genel Kurul Başkanı da dahil, yeni seçilen, göreve yeni başladı. 22 tane çok taraflı etkinlikte konuşma yaptık.” bilgisini aktardı.

Bazı toplantılarda da Cumhurbaşkanı Erdoğan katılamadığı için kendisinin bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Herkesin gözü Türkiye’deydi. Göç konusunda Türkiye’nin yaptıklarını herkes biliyor ama biz de bu yükün paylaşılması konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini hepsine tüm toplantılarda ve ikili görüşmelerde anlattık.” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu,”İdlib anlaşması gerçekten sayın Cumhurbaşkanımızın ve sayın Putin’in bir başarısıydı ve İran da buna çok güçlü bir destek verdi. Görüştüğümüz herkesten çok güçlü destek aldık. Hatta bizim katılmadığımız toplantılarda bile konuşmalarında herkes, Trump dahil Türkiye’ye teşekkür etti.

Bizim amacımız, burada özellikle siyasi sürecin önündeki en büyük engel olan çatışmaları tamamen durdurmak ve insani dramların önüne geçmek. Siyasi süreci hızlandırmak, şimdi bunun için yeni bir fırsat doğdu. Yeni kurulacak anayasa komisyonuna da çok güçlü destek veriyoruz.”şeklinde konuşmasına sürdürdü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.