Çavuşoğlu:” Filistin Ve Kudüs Bizim Kırmızı Çizgimizdir”

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin ve Kudüs hakkında açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, “Filistin ve Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Herkes bu davayı terk etse, biz etmeyiz.”ifadesinde bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki de, “Sizlerin sayesinde tüm tehditlere karşı koyabilecek güçteyiz” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili sorulara,”Biz bu cinayetin tüm detayları ile açıklığa kavuşması için hukukun üstünlüğüne inanmış bir devlet olarak gerekli her türlü adımı atıyoruz. Sizin de söylediğiniz gibi tüm dünya kamuoyu bu süreci çok yakında takip etti, Dolayısıyla bu sürecin açık ve şeffaf yönetilmesi gerekiyor. Uluslararası toplumun zamanında bilgilendirilmesi önemli. Süreç maalesef uzadı. Cevaplanması gereken sorular var. 18 kişi neden tutuklandı? Bunlara talimatı kim verdi? Cemal Kaşıkçı’nın cesedi henüz bulunmadı. Madem itiraf ediyorsunuz neden söylemiyorsunuz.

Burada bir suç var ama insani bir durum da var. Ailesi de bilmek istiyor. Son görevlerini yapmak istiyorlar. Henüz daha bu soruşturma sürüyor. Viyana Sözleşmesi açıktır. Burası Suudi Arabistan toprağıdır. Yine Viyana Sözleşmesi’ne göre bu süreç Türk Hukuku’na göre yönetilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın talebi bu yöndedir. Uluslararası Mahkeme’ye taşıma niyetimiz yoktur” cevabını verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.