Çavuşoğlu, Karikatür İçin Yanıt Verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, yayınlanan ahlaksız karikatür için “Bunun hem hukuki hem de diplomatik sürecini takip edeceğiz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu TBMM’de gazetecilerin yönelttiği sorular yanıtladı.

Gelen soruları yanıtlayan Çavuşoğlu,  Charlie Hebdo dergisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli kapağına ilişkin soruşturma başlatıldığını anımsatarak  “İçeride soruşturma başlatıldığı gibi gerek Fransa gerekse uluslararası düzeyde bunun hem diplomatik hem de hukuki sürecini takip edeceğim” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türk büyükelçinin geri çağrılıp çağrılmayacağına ilişkin soruyu ise “Türk büyükelçisinin çağrılmasına gerek yok. Biz zaten telefonla sürekli istişare içindeyiz. Geri çağıracak bir durum yok şu anda” şeklinde cevapladı.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından “Bir zamanlar Fransa” notuyla, eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın 8 Şubat 2006’da Hz. Muhammed karikatürleri olayı kapsamında basın özgürlüğü ve dini inançlara saygıya dair açıklamasını Türkçe, Fransızca ve İngilizce olarak paylaştı.

Chirac’ın söz konusu açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Karikatürler ve Müslüman dünyasında yarattıkları tepkilerle ilgili olarak, ifade özgürlüğünün Cumhuriyet’in temellerinden biri olmakla beraber aynı zamanda hoşgörü ve tüm inançlara saygı değerlerine dayanmakta olduğunu hatırlatırım. Başkalarının inançlarını ve özellikle de dini inançlarını yaralayabilecek her şeyden kaçınılmalıdır. İfade özgürlüğü sorumluluk ruhuyla kullanılmalıdır. Tutkuları tehlikeli bir şekilde körükleyebilecek tüm bariz kışkırtmaları kınıyorum.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.