Çavuşoğlu’nun Açıklamaları Yunanistan Tarafından Reddedildi

Çavuşoğlu’nun Yunanistan’da yaşayan Türk azınlığın vatandaşlık haklarına sahip olmadıkları söylemlerini Yunan Dışişleri Bakanlığı reddetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Yunanistan’ın kuzeyindeki bir bölgeye yaptığı ziyaret hakkında Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan videoya göre, Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türklere Türkiye’nin Rum Ortodoks Kilisesi ve Rum azınlığa verdiği hakların aynısını vermesi gerektiğini ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexandros Papaioannou ise yine dün yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin sürekli olarak gerçeği çarpıtmaya yönelik girişimleri ve bu vatandaşların haklarının korunmadığı ya da ayrımcılığa uğradıkları iddiası asılsızdır, tamamını reddediyoruz” dedi.

avuşoğlu bugün resmi ziyareti kapsamında Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Atina’da bir araya geldi. Görüşmeler devam ediyor… 

Dendias ve Çavuşoğlu Ankara’da geçen ay gerçekleşen görüşmelerinin ardından yapılan basın toplantısında tartışmışlardı. 

Ankara ile Atina arasında Akdeniz’deki egemenlik alanları ve Kıbrıs’ın statüsü de dahil olmak üzere pek çok sorun bulunurken, iki ülke arasındaki gerilim ikili görüşmelerin başlamasıyla birlikte bir miktar azalmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan “To Vima” gazetesine verdiği mülakatta, Batı Trakya ve Atina’yı kapsayan Yunanistan ziyareti vesilesiyle iki ülke ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki iyi komşuluk ilişkileri konusunda her zaman iyimser olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “İki komşu olarak aynı coğrafyada yaşamaya mahkumuz. Bu nedenle ilişkimizi çatışma yerine iş birliği ile tanımlamalıyız. Kaderimizi ve ileriye giden yolu belirlemek bizim elimizde.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın AB bağlamındaki tavırlarına da değinerek, “Yunanistan, AB’yi Türkiye’ye karşı bir koz olarak kullanmaktan kaçınmalı ve mevcut olumlu ivmeyi benimsemelidir. Çözüm bekleyen sorunları AB değil, sadece Türkiye ve Yunanistan çözebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, “Oruç Reis”in faaliyetlerini Türkiye kıta sahanlığı içindeki lokasyonlarda yürüttüğünün altını çizerek, “Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların tek taraflı ve maksimalist iddiaları karşısında hem Türkiye’nin hem de Kıbrıslı Türklerin haklarını korumaya kararlıyız.” dedi.

Doğu Akdeniz’deki gergin durumu hafifletmek için yaptıkları diyalog çağrılarını anımsatan Çavuşoğlu, bu çağrıların Yunanistan tarafından görmezden gelindiğini vurguladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.