‘Cennetin Kapıları’ Sergisi İstanbul’da da Açılsın

SİVASAvrupa’nın birçok yerinde ve Brezilya’da sergilenen ve UNESCO tarafından Paris’te sergilenmesine devam edilen ‘Cennetin Kapıları: Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi’nde Hürremşah’ın Heykeltıraşlık Sanatı’ isimli serginin, İstanbul’da da açılması isteniyor.  

Mimar ve fotoğrafçı Cemal Emden’in fotoğraflarından oluşan ‘Cennet’in Kapıları: Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi’nde Hürremşah’ın Heykeltıraşlık Sanatı’ konulu sergi dünyayı geziyor. Daha önce Avrupa’da ve Brezilya’da sergilenen Cennetin Kapıları sergisi son olarak Paris’te sanatseverlerin izlenimine sunuluyor. Turizm alanında yeterli tanıtımın yapılmaması sebebiyle yurt içi turizm alanında yeterli ilgiyi göremeyen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti ile gündeme gelmişti.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nın tanıtımını yapan “Cennetin Kapıları: Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi’nde Hürremşah’ın Heykeltıraşlık sanatı” isimli serginin en çok yerli turisti çeken Kültür Başkenti İstanbul’un, en kalabalık yerlerinden olan Taksim Gezi Parkı’nda da açılması isteniyor. Turizmciler, serginin burada açılması ile Divriği’nin de gezi alanları içerisine alınmasında büyük rol oynayacağını yerli ve yabancı turistlerin burayı ziyaret etmesine ön ayak olacağını ifade ediyorlar.  

Eşsiz bezemelerle göz kamaştıran bir mimarlık ve mühendislik harikası olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nın Sivas’ın dünyaya açılan önemli bir eseri olduğunu vurgulayan TSO Başkanı Osman Yıldırım, bu yapının Türkiye başta olmak üzere bütün dünyaya tanıtılması gerektiğini söyledi. “Bu eşsiz eserin ‘Cennetin Kapıları’ adlı sergide görücüye çıkması, zaman ve fırsat bulamayıp Divriği’ye gelemeyenler açısından büyük bir şanstır” diyen Yıldırım, bu önemli serginin Ankara’da olduğu gibi İstanbul ve diğer illerde de sergilenmesi gerektiğini kaydetti. Yıldırım, “Darüşşifası’nı yaptıran Melike Turan Melek’in dediği gibi ‘Üretmeyenin tüketmeye hakkı yoktur.’ Bu söz üretim yapan ve üretimi destekleyen bizler için çok önemlidir. Bu nedenle Sivas’ın önemli markalarının gün yüzüne çıkması ve Sivas’ımızın bir dünya şehri olabilmesi için bu tür tanıtımları önemsiyor ve destekliyoruz.” diye konuştu.

 Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nın, dünya sanat tarihinde Türkiye ortaçağ sanatının en önemli yapıtlarından kabul edildiğini belirten ESOB Başkanı Beşir Köksal da bu esere sahip çıkmak için başlatılan çalışmaları sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Özellikle başta İstanbul olmak üzere Ankara ve büyük şehirlerde bu serginin açılmasını arzu ettiklerini kaydeden Köksal, “Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve kültür başkenti İstanbul’da Taksim Gezi Parkı’nda ‘Cennetin Kapıları’ sergisinin tekrar açılarak sanatseverlerle buluşturulmasını son derece önemsiyorum. Bu serginin hazırlanmasında ve Sivas’ın tanıtımında katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.