Ressam Gökçe Erhan’ın, Basın Açıklaması Öncesi Evi Yandı

ÇEvreci

Çevreci ressam Gökçe Erhan, kültür balıkçılığı tesislerine karşı basın açıklamasına saatler kala çıkan yangında evinin küle dönmesine rağmen, ağlayarak basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Trabzon’un Sürmene ilçesinde yaşayan sanatçı Gökçe Erhan’ın evi, bölgede açılmak istenen kafes balıkçılığı tesisine karşı basın açıklaması yapmasına saatler kala yakıldı.

Çıkan yangından evinin küle dönmüş olmasına rağmen basın açıklamasını yapan Erhan, gözyaşları içerisinde,  “Biz atalarımızdan kalan aile evimizi kaybetmiş olsak da bu geri getirilebilir bir şey. Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez” dedi.

Gökçe Erhan”ın evinin yanmadan önceki hali. (Gökçe Erhan instagram)

Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği, Sürmene Yeniçam Balıkçı Kooperatifi üyeleri ve bölge halkının katıldığı açıklamada konuşan Erhan, “Bu projeler, geçimini balıkçılıkla sağlayan aileleri son derece olumsuz etkileyecektir. Kültür balığı tesisi için düşünülen bölge, görüntü kirliği yaratacak ve genel estetiği bozarak yerel turizmi etkileyecektir. Kafeslerde kullanılacak yemler, doğal ortamdaki deniz balıklarının besin zincirinin bozulmasına neden olacaktır. Denizlerde yakalanan küçük balıklar, çiftliklerde yem olarak kullanılacağı için küçük deniz balıkları soyları tükenmekte olacak ve hamsi kültürü tehdit altına girecek. Bu projeye kesinlikle karşıyız. Çamburnu’na kimse kafes saplayamaz” diye konuştu.

Gökçe Erhan’ın eserlerinden biri. Evinde çıkan yangında eserleri de bulunuyordu.

Evinin yandığını hatırlatan Erhan, “Biz atalarımızdan kalan aile evimizi kaybetmiş olsak da bu geri getirilebilir bir şey. Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez” dedi. Gökçe Erhan, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.