CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz AKP’nin, Cengiz ve Kolin’in Borçlarını Dolardan TL’ye Çevirip 6 Taksit Yaptığını Duyurdu

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Cengiz-Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devlete olan ABD doları borçlarını TL’ye çevirip 38 milyon TL’lik zarara neden olunduğunu belgeleriyle paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AKP’nin Cengiz-Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devlete olan ABD doları özelleştirme borçlarını TL’ye çevirip 6 taksit yaptığını duyurdu. Bu işlemin 38 milyon TL’lik zarara neden olduğunu belirten Yavuzyılmaz, belgelerde dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in imzası olduğunu kaydetti.
Başında Mehmet Şimşek’in olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı, CHP’li Yavuzyılmaz’ın açıklamasını yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yavuzyılmaz’ın gündeme getirdiği gerçek dışı iddialar 26 Haziran tarihinde Bakanlığımız tarafından yalanlanmıştı. Buna rağmen, benzer iddialar tekrar gündeme getirilerek Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek, bilinçli bir şekilde yıpratılmak istenmektedir. Siyasi kaygılarla yapılan bu tarz açıklamalara itibar edilmemesini önemle rica ederiz” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın açıklamasını paylaşan CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararlarını paylaştı. Yavuzyılmaz’ın paylaştığı belgelerde borçların dolar ya da TL cinsinden ödenebileceği ve bunun eşit taksitlere bölünmesi kararı yer alıyor.
Mehmet Şimşek’in de imzasının bulunduğu belgede, “Taksit bedellerini Türk Lirası cinsinden ödemek isteyen alıcıların bakiye anapara borçlarının 2.1.2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ABD Doları alış kuru üzerinden Türk Lirası’na çevrilmesine ve Hazine Müsteşarlığı tarafından TL cinsinden Hazine alacakları için uygulanan faiz oranı esas alınmasına” ifadeleri var.
2 Ocak 2017’de dolar 3,5 TL’den işlem görüyordu. Son taksitin ödeneceği 28 Mayıs 2022’de ise dolar kuru 16,19 TL’den işlem görüyordu.
‘Asıl ben Hazine ve Maliye Bakanlığını yalanlıyorum. Yaylaştığım belgelerin hangisi yalan?’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Bakanlığa verdiği yanıtta şunları kaydetti:
“Asıl ben Hazine ve Maliye Bakanlığını yalanlıyorum.
Ekte paylaştığım belgelerin hangisi yalan?
Dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de imzasıyla;
Belge1- Cengiz ve Kolin’e ait Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devlete olan ABD Doları özelleştirme borçlarını TL’ye çevirdiniz!
Belge2- Dolardan TL’ye çevirdiğiniz özelleştirme borçlarına 6 taksit yaptınız!
Belge3- 2022 Mayıs ayına kadar süren bu ödeme planıyla devleti devasa zarar ettirdiniz!
Size yazıklar olsun…”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.