CHP Genel Başkanı Özgür Özel; ”İttifak Arayışımızı Toplumsal Tabana Yayacağız”

Fotoğraf:CHP


Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Özgür Özel, İYİ Parti için “eski dosttan düşman olmaz” derken “İttifak arayışımızı toplumsal tabana yayacağız” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, yerel seçimlerde iş birliği teklifini reddeden İYİ Parti için “eski dosttan düşman olmaz” derken ileriki süreç için, “Bundan sonra ittifak arayışımızı toplumsal tabana yayacağız” diye konuştu. Özel’in açıklamalarında;


“Yurtta yaşanan olaylar ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Asansör kazaları, yemekten zehirlenmeler sürüyor. 10 vekilimizle Türkiye’nin dört bir yanındaki KYK yurtlarını denetleyecek, oradaki öğrencilerin sorunlarını dinleyecek bir komisyon oluşturduk. Gençlik kollarımızla birlikte bir gençlik hattı ilan edeceğiz.

Konunun ilgilisi kimse onunla konuşup yurt meselesine müdahale edeceğiz. Neden yurtlarda kalite düştü? Çünkü bu iktidar pek çok yatırıma para buldu. TOKİ’ye yollar, köprüler yaptırdı ama yurt yaptırmadı. Çünkü öğrencilerimiz tarikatların kucağına düşsün, ve bunlar tarafından kindar olarak yetiştirilsin diye. CHP bunu biliyor ve bunun üzerine kararlılıkla gidiyor.


Bugün 5 Aralık, 1934 yılında, TBMM’de yapılan düzenlemeyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bu düzenlemeden sonra 1935’te Meclis’e 18 kadın milletvekili girdi. Bu düzenlemeye liderliğiyle yol açan, bu düzenlemeye oy veren TBMM’nin rahmetli mensuplarını, ilk kadın milletvekillerimizi, bu düzenlemenin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; saygıyla minnetle anıyoruz.

Bugün 600 milletvekilinden 119’u kadın, Yüzde 19,8. Hayatın yarısı kadın, Meclis’in yüzde 19’u kadın. Maalesef CHP’de ortalamanın üstünde değil hatta bir tık altında. Bunu mutlaka düzenlenmemiz gereğini yapmamız gerekiyor. Yaş ortalaması 43 olan bir parti meclisi kurduk. Gölge kabinede 18 görevlendirme yaptık ve buradaki arkadaşlarımızın yarısı kadındır. AK Parti ise sadece aile bakanlığında bir kadın bakan görevlendiriyor. Bunun anlamı kadının sadece aileden sorumlu olabileceği düşüncesidir.


Bizim iktidarımızda Kadın ve Eşit Temsil Bakanlığı olacaktır. Kadına verilen mesaj Erdoğan tarafından; senin yerin evdir, ekonomi senin işin değil, çevre, dışişleri senin işin değil, senin işin ailedir, evdir mesajına karşı şunu söylüyoruz: Hayatın yarısı kadındır, yarısı erkektir. Birlikte olacağız, birlikte yöneteceğiz.

Emeklilerin, asgari ücret kadar en az maaş alması gerektiğini söyledik. Bunu önerge olarak Meclis’e getirdik ama AK Parti ve MHP buna yanaşmıyor. Bütün emeklilere AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ı şikayet ediyorum.

CHP, temiz, sosyal ve yeşil belediyecilikle övünmektedir. Muğla Büyükşehir Belediye başkanımız 25 yıldır Muğla’ya hizmet ediyor. Türkiye’de bir kurumun notu en yüksek biçimde AAA’dır. O kurum Muğla Belediye Başkanlığı’dır. Çünkü yabancı kredi veren kurumlar bütün dünya kredi verdiği zaman bunu geri alacağına ikna olduğu için kredi notu böyle. Son 10 yılda sadece 642 km’lik kanalizasyon yapmışlar. 3 bin 252 km’lik de yol yapılmış Muğla’ya.

Dün enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre yüzde 62, ENAG’a göre yüzde 129. İktidar, seçimden önce baz etkisi ile enflasyonu düşüremeyince gaz etkisi ile düşürmeye çalışmış ve 25 metreküp doğalgaz yardımı yapmıştı. TÜİK bunu, sanki bir ev 25 metreküp harcıyor gibi doğalgaz fiyatını sıfıra indirip, hesaplamada yüzde 2,4 enflasyonu düşürmüştü. TÜİK bu ay hesabında doğalgazın metreküp fiyatına yüzde 478 zam ile hesaplamış. Düşerken yüzde 2,4 puan düşen doğalgaz, yüzde 478 arttığında enflasyona sadece 1,21 puanlık katkı yapmış. Nasıl bir çarpıtma olduğu ortada. TÜİK allem ediyor kallem ediyor, Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu enflasyonu yüzde 62 olarak belirliyor. Bu 62 atılan bir yalan olarak kalsa günahı boyunlarına. Ama emeklinin, çalışanların zammı bununla hesaplanacak. Devlet eliyle ücretlinin cebinden para çalınıyor. Yüzde 62 enflasyon diyorlar, bir yıllık kuzu etindeki artış yüzde 144, dana etinde yüzde 137, üniversite eğitiminde yüzde 128, kirada yüzde 112, gazete ve dergide yüzde 112, yiyecek içecekte yüzde 108… Cebinizden para alanlara mart ayında oy vermeyin!

İttifak kelimesini kullanmadım. O kelime yoruldu ve yıprandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret ettik. 81 İldeki aday çıkarma kararını gözden geçirmelerinin mümkün olup olmadığını sordum. Bir masa kuralım, işbirliği yapalım, en iyi sonucu alalım… Bir saatten fazla süren bir toplantı yaptık. Dün İYİ Parti GİK kararı açıklandı. Alınacak karara saygılıyız demiştim. Eski dosttan düşman olmaz. İYİ Parti ile bir sıkıntımız olduğunu düşünmeyin. Bundan sonra ittifak arayışımızı toplumsal tabana yayacağız” dedi.

Özel, salonda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, bayrağı gençlere devretmek için yerel seçimlerde tekrar aday olmayacaklarını kendilerine ilettiğini söyledi.

https://x.com/herkesicinCHP/status/1731985527942103131?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.