CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM CHP Grup Toplantısında yaptığı konuşmada , MHP Lideri Devlet Bahçeliye Cevap Verdi

Fotoğraf – CHP resmi sitesi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ”soyumuz ATATÜRK’ün doğduğu Selanik’te, Makedonya’dadır; soyumu sopumu soranlara bildirilir!” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM CHP Grup Toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli’nin sözlerine yanıt veren Özel, “Özgür Özel’in soyunu sopunu arıyorlarsa… Devlet Bey, pek çok akrabam burada, soyumuz Selanik’tedir. Soyumuz Osmanlı’ya hizmet eden devlet adamlarıyla Atatürk’ün doğduğu Selanik’te, Makedonya’dadır. Soyumu sopumu soranlara bildirilir!

Devlet Bey ilk gün nazik bir telefon açmıştı sağ olsun. Ben de kendisine teşekkür ettim. Geçen hafta eleştirdi, ben dedim siyasette o düzeye ulaşmayacağız. Bugünkü konuşmasında birçok hakaret var ama benim cümlelerimi söyleyip diyor ki: “Bu soysuz iddia tümüyle bühtandır.” Devlet Bey, ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz o metin yazarı kimdir, o ekipte kimler vardır? O arkadaşları Sinan Ateş’in ailesi de çok iyi biliyor ama bu soysuz iddia lafı -hani Türkçeye çok saygılıyız ya- iddia soysuz olmaz; iddia asılsız olur, gerçek dışı olur, abartılı olur, soysuz olmaz. O arkadaşlar diyecek de diyemiyorsa, anlaşılan bana soysuz demeye kalkıyorlar. Vallahi soysuz diyorlarsa, Özgür Özel’in soyunu sopunu arıyorlarsa; Devlet Bey, pek çok akrabam burada, soyumuz Selanik’tedir. Ayıptır söylemesi babamın babası üzerinden 1880 doğumlu soyumuz Üsküp’tedir. Babaannem Kırçova’da doğmuş, soyumuz bir Kırçova’dadır. Annemin babası Agah Menemenlioğlu Osmanlı’nın ilk defterdarlık memuru; babası Hüseyin Menemenlizade Osmanlı’nın son defterdarı. 6 kuşak Manisalılar, ten rengim onlardandır. Görevleri hep defterdarlıktır. Siz devlete önem verirsiniz, adınız Devlet. Mezar taşında devletin kavuğu vardır dedemin, her seferinde övünürdüm, anneannem derdi “nazar değdireceksin, kıracaklar büyük dedenin mezar taşını.” Soyumuz Osmanlı’ya hizmet eden devlet adamlarıyla Atatürk’ün doğduğu Selanik’te, Makedonya’dadır. Soyumu sopumu soranlara bildirilir!

Burada bir şey yapacağım; ben Devlet Bey’e bu cümleyi yakıştıramam. Çünkü Tayyip Bey ona “zürriyetsiz” dediğinde -o da soysuz demek- niye dedi biliyor musunuz? Sırf Devlet Bey’in çocuğu yok diye dedi, çok ayıplamıştım ve çok kınamıştım. Bugün o lafı söyleyen Tayyip Bey’le Devlet Bey’in ilişkilerine ben bir şey söylemem ama bu lafı Devlet Bey bana etmedi kabul ediyorum. Devlet Bey’in bu cümleyi yazan o metin yazarını da, Devlet Bey’in vicdanına ve ahlakına havale ediyorum.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.