CHP Genel Başkanı Özgür Özel Yangın Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir’in 5 ilçesinde çıkan yangınlar sonrası incelemelerde bulunmak üzere bölgeyi ziyaret etti.

Özgür Özel, İzmir Selçuk’ta yangından zarar gören ormanlık alanda incelemelerde bulundu.Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özel, “İzmir Selçuk’ta orman yangınından etkilenen yurttaşlarımızla ve yangın söndürmede görevli personelle bir araya geldik ve yangından zarar gören alanda incelemelerde bulunduk.” dedi.

Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kayseri’de Suriyelilerin işyerlerinin yakılmasına “muhalefetin zehirli söylemleri” açıklamasına yanıt verdi. Özel, “Kimi söylüyorsa, Sayın Cumhurbaşkanı, bir bütün olarak muhalefet deyip de bir genelleme yapmak durumunda değil, net söylesin, kime söylüyorsa ondan cevabını alsın” dedi.
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kayseri’de küçük bir grubun yol açtığı olayların sebeplerinden biri muhalefetin zehirli söylemleridir” sözlerine ilişkin “Dün yaşanan olaylar, Türkiye’deki sığınmacı sorunu varsa, ben iktidar sorumludur dediğimde herhalde sayın Erdoğan ben değil diğer iktidar odakları diyemeyecek. Bir iktidar var. Ne diyor, ‘her şeyin sorumlusu benim ben’ diyor. O zaman bunun da sorumlusu sensin” dedi.

Özel şöyle devam etti: “Sığınmacılara düşman olmak kolay. Biz sığınmacı yaratan politika ve politikacıların karşısındayız. Komşunda iç savaş kışkırtıcılığı yaparsan, bu kadar sığınmacıyı da bu memleketin başına musallat edersin. Nokta. Buna itiraz eden varsa çıksın karşımıza konuşalım. Bu kadar sığınmacının gelmesinde hangimizin suçu var? Biz ‘Esad ile küfürleşme, Esad’ın adını değiştirip Eset deyip dün tatil yaptığını bugün düşman belleme; otur konuş ve iş birliği yap; bu iç savaşı durdur’ derken sen ateşe benzinle gittin. Ondan sonra göç dalgaları oldu. Bunları hiçbirimiz unutmayalım. Bugün biz dedikten sonra… Esad ile görüşeceğim dedim, arabuluculuk teklif edeceğim dedim. Bir şekilde masaya oturalım ve bu sığınmacılar gitsin dedim. Buna sadece diplomasi dışı, daha doğrusu arka kapı diplomasisi ile Suriye yönetimiyle değil. Bütün Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin yüzüne söylüyorum, üç aydır. Bütün Avrupa Birliği büyükelçilerine söyledim. Bir başka yolu yok, Esad ile oturulup konuşulacak. Suriye’de huzur sağlanacak. Gün Özgür Özel ile Erdoğan’ın kavga günü değil, Esad ile Erdoğan’ın diyalog günüdür. Başka çaresi yoktur. Masa kurulacak, sorun konuşulacak. Çözüm üretilecek. Aksi takdirde dün yaşadığımız olaylar ve devamındaki sosyal patlamalar olur.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.