CHP Lideri Özgür Özel, İYİ Parti Lideri Dervişoğlu’nu Ziyaret Etti: “Halkın Yararına Olan Her Şeyde Birlikte Olacağız”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİP Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’na “hayırlı olsun” ziyareti gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, bugün İYİP Genel Merkezi’ne giderek yeni seçilen genel başkan Müsavat Dervişoğlu’na “hayırlı olsun” ziyareti gerçekleştirdi.Özel’i İYİP Genel Başkan Yardımcılarından Şükrü Kuleyn, Selcan Hamşıoğlu ve Enver Yılmaz karşıladı. Karşılamanın ardından Özel, Dervişoğlu’nun makam odasına geçti. İki lider görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.
Dervişoğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:
“Nazik ziyareti için kendisine teşekkür ediyorum. Hemen hemen Türkiye’nin bütün meselelerine değindik ve üzerinde karşılıklı görüşlerimizi de sarf ettik. Ziyadesiyle istifade ettiğimi söyleyebilirim. Siyasi partiler arasında yürütülen samimi diyaloğun ülkemizin sorunlarının çözümüne çok katkı sağlayacağı inancını taşıyorum. Bu inancı da sayın genel başkanın da taşıdığını biliyorum. Geride bıraktığımız günlerde yapılan çalışmalarda da birbirimize karşı bir samimiyet testine ihtiyaç duymadığımızı sizlerin de bilmesini istiyorum. CHP ile İYİ Parti’nin geçmişe dönük birçok ortak çalışmalar gerçekleştirdiği kamuoyunun da malumudur. Ne zaman Türkiye’nin önemli bir problemi kamuoyunun gündemine gelse hayata baktığımız pencere genellikle CHP ile ve onun muhterem genel başkanıyla aynı pencere oluyor. Dolayısıyla duyarlılıklarımızı muhafaza edeceğiz, farklılıklarımızı muhafaza edeceğiz ve ülkemize hizmet yolculuğumuzu da diğer siyasi partilerle olduğu gibi CHP ile de sürdüreceğiz.

Özel “Bir kez de kameralar önünde üstlendiğiniz önemli görevde başarılar diliyorum. Size ve sizinle birlikte partide yönetim kademelerinde görev alan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.
Özel “Biraz önce Sayın Genel Başkanın ifade ettiği gibi kişisel hukukumuz hem eskilere hem çok başarılı yaşanmışlık sürecine dayanmaktadır. Seçim bölgelerimiz yan yanadır. Komşuyuz. İzmir ile Manisa. Manisa’da partilerinin milletvekilinin olmadığı dönemde Sayın Başkan ile ilimizde müşterek programlar yaparak başlamıştık ortak siyasi çabalara. Sonra Meclis’te mevkidaş, grup başkanvekili olarak buluştuk. Zaman içinde aramızda gelişen diyalog, karşılıklı samimiyet birbirinin söylediğini, birbirinin gözünden anlayacak kadar ileri zemine taşındı. Birbirimizle hiçbir çelişki yaşamadığımız gibi pek çok zorluk ve sıkıntıyı, pek çok olası krizi birlikte aşılmasına katkı sağlamış geçmişimiz var. O yüzden ben Sayın Dervişoğlu ile iki genel başkan olarak yeniden yollarımızın kesişmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. CHP’nin de İYİ Parti’nin de üyeleri ve seçmenleri birbirine uzak insanlar değiller. Atatürk’ü gönülden seven, Cumhuriyetin kuruluş değerleri ile çelişkisi olmayan, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına muhabbet besleyen seçmenlerimiz sahada bizlerin birbirine en yakın ilişkileri kurabildiğimiz seçmenler” diye konuştu.

Özel ve Dervişoğlu ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Emiyette yaşanan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturmasındaki krize yönelik gelen soruya Müsavat Dervişoğlu, “Eksik bilgiyle yanlış yorum yapmamaya özen göstermek lazım. Önemli sorulara ayaküstü cevap vermekten uzak dururuz. Hükümetin başındaki zatı bu konularda özen göstermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Özgür Özel, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanını açıklama yapmaya çağırarak “Herkes aklını başına alsın. Huzur içinde yaşayacaksak adalete güven duymamız lazım. Bu şartlarda, mahkemeye güvenin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Mesele fevkalade yanlıştır” dedi.
Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yargıtay Cumhuriyet Bassavcılığı’na Muhsin Şentürk’ü atamasının “normalleşme” anlayışına uygun olmadığını belirterek, “Erdoğan ve Meclis Başkanı her fırsatta yeni anayasadan bahsediyorlar. Mevcut anayasaya uymamanın baş kahramanını, en çok oyu almamasına rağmen dün gece yarısı atıyorsunuz. Anayasa ihlalinin sembol ismini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı atıyorsanız, sizin anayasa ihlalindeki ısrarınız sürüyor demektir. Bundan sonra nasıl normalleşecek bu ülke? Yüksek yargı bu tür pazarlıkların yapılacağı yer değildir.” ifadelerini kullandı.

https://x.com/herkesicinCHP/status/1791045962867384690

https://x.com/iyiparti/status/1791045992768565489

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.